| xbebex a întrebat:

Salutari revin cu o problema auto de data asta. am un opel astra g 2001 motor ysuzu de ceva timp merge intrerupt de parca nu s-ar alimenta, se opreste motorul in mers, mai recent nu a mai vrut sa porneasca deloc am lasat-o in parcare 2 zile dupa care m-am gandit sa o duc la un service i-am dat o cheie si a pornit fara nici o problema am ajuns cu ia la service primul care mi-a fost facut a pus testerul si minune nici macar o eroare absolut nimic mecanicul imi zice ca e de vina calculatorul ( ECU ) cel de pe motor acum nu ma dau mare mecanic sau vreun cunoscator dar ma tot gandesc ca e calculator de injectie pentru ca pur si simplu imi taie alimentarea are aceiasi simptoma ca si cum as ramane fara motorina. nu stiu ce trebuie sa fac mecanicul m-i-a spus ca imi da jos calculatorul ECU si sa ma duc la cineva cu el sa il repare sau ce eu face ca iei nu stiu sa le repare. acum eu sunt pus pe ganduri astia stiu ce fac sau sunt paralei si am uitat sa va spun in timp ce mergeam cu masina si imi facea figurile astea adica se oprea motorul ii datea in nas si se oprea de tot si nu mai pornea in bord nu se aprindea nici un bec doar bateria si uleiul. pe tester nu a dat nici o eroare ce poate sa fie ECU cum a spus mecanicul sau calculatorul de injectie? ceva tot are sau poate motorina proasta chiar nu stiu astept raspunsurile dumneavoastra mie ca ma apuc si cumpar ECU si sa nu il iau degeaba sau invers sa iau calc de injectie. ma scuzati ca am scris asa dar am incercat sa fiu cat mai explicit in problema va salut cu respect

1 răspuns:
| bogdan456 a răspuns:

Nu cred ca e o eroare Ecu ar fi bine sa verifici bujiile incandescente si pompa de motorina