| Ionut_Vlase_1995 a întrebat:

Am un Ford Fiesta din 2000, motor de 1.4 benzina.

Simptomele sunt acestea:

Pornesc masina, urca turatia pana la 2000, apoi scade frumos pana la 900-1000 de turatii, si dupa incepe o vibratie mai puternica si un zgomot al motorului ca si cand s-ar chinui sa invarta.Intr-un final turatiile scad pana se aprinde martorul de la baterie, masina vibreaza puternic si moare motorul.

Daca o ajut eu cu acceleratia, nu mai moare motorul. Dupa ce rulez cu ea mai turata vreo 10-15 minute, pot opri masina si o pot porni.SIMPTOMELE DISPAR. Face asa cu turatia de fiecare data cand o pornesc prima data sau cand este motorul rece, nu imi pot da seama de ce.

TIN SA MENTIONEZ, am schimbat : chit de ambreiaj, debimetrul, filtrele sunt schimbate toate si chiar ieri am schimbat motorasul pas cu pas si bujiile(crezand ca acestea ar fi problema).

Vă rog frumos, ajutati-ma!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Verifica circuitul de alimentare, de la rezervor pana la motor. Vezi ce debit are pompa de benzina.
Am avut candva un Polo cu simptome asemanatoare, proprietarul a venit deja cu pompa noua. Mergea intrerupt, pornea la cheie mai lunga la rece, se accelera greu, iar daca aprindeai farurile, se oprea motorul. Dupa ce am schimbat pompa, facea la fel. Am dat cu spray de contacte pe mufa pompei, si au disparut toate simptomele. Am pus la loc pompa veche, era buna.