| Mahsun_Nergis_1986 a întrebat:

Am un Ford Focus 1.6 16v, bujiile dau scanteie, benzina vine dar nu porneste! Astept parerile voastre! Multumesc!

17 răspunsuri:
| FlappyXXX a răspuns:

Cum ți-ai dat seama că benzina vine?

| FlappyXXX a răspuns:

Electromotorul cum e?

| Mahsun_Nergis_1986 explică (pentru FlappyXXX):

Functioneaza perfect..Motorul incearca sa porneasca. uneori chiar porneste dar in cateva secunde se opeste.Imagineaza-ti ca ai scos toate bujiile si ai pornit motorul. exact asa face si motorul meu cand porneste. Daca apas pedala de acceleratie se opreste brusc! Ma gandesc la injectoare! Dar toate 4 deodata?

| FlappyXXX a răspuns (pentru Mahsun_Nergis_1986):

Da, ar putea fi și asta cu injectoarele, nu știu ce să spun.
Ar mai putea fi și din cauza cheii, dacă s-a defectat cipul din cheie poate porni dar se oprește în câteva secunde pentru că nu o recunoaste, ar trebui de verificat, poate ai din greșela si cheie de rezervă. Nu cumva iti apare in bord si martorul de imobilizator ( auto cu cheie pe el )? Sau vreun alt martor aprins ai?

| Mahsun_Nergis_1986 explică (pentru FlappyXXX):

Am inca 2 chei de rezerva, am sa incerc si asta maine.In bord imi pulseaza defectiuni la motor! Inainte de asta cand urcam o panta mai mare mi se aprindea martorul defectiuni la cutie, dar asta pentru ca nu avea puterea sa schimbe viteza.Deci in concluzie tot ceva legat de motor este.

| FlappyXXX a răspuns (pentru Mahsun_Nergis_1986):

Da, ar fi și asta. Cel mai bine ar fi să o duci la un tester, dacă vrei la reprezentanță doar că prețul e ceva mai piperat dar îți arată tot, sau la unu de ăla ce face și el un ban, pentru că e mai ieftin și ai putea să găsești defecțiunea.
Dar mai întâi încercă cu cheile de rezervă zi vezi dacă se rezolvă ceva.
Succes.

| Mahsun_Nergis_1986 explică (pentru FlappyXXX):

Am dus-o la tester.a ieșit sonda lambda 2. era un fir legat greșit.Altceva nimic pe partea electrica.

| FlappyXXX a răspuns (pentru Mahsun_Nergis_1986):

Și acum pornește totul corect și merge bine?

| Mahsun_Nergis_1986 explică (pentru FlappyXXX):

Nu nu pornește.Am vrut sa zic că nici testatul nu a dat rezultat concret. Ultima soluție va fi platforma și direct service serios că unde locuiesc eu nu există așa ceva.

| FlappyXXX a răspuns (pentru Mahsun_Nergis_1986):

Păi atunci mult succes și la cât mai puțini bani de dat.

| Mahsun_Nergis_1986 explică (pentru FlappyXXX):

Mulțumesc!

| Mahsun_Nergis_1986 explică (pentru FlappyXXX):

Deabia azi a intrat si masinuta mea la service, se pare ca, catalizatorul era infundat, maine il anuleaza si apoi vedem daca intreadevar era de la catalizator!

| FlappyXXX a răspuns (pentru Mahsun_Nergis_1986):

Pffff, ai fost puțin mai mult pieton laughing)
Păi să de-a Domnu să fie ăla.

| Mahsun_Nergis_1986 explică (pentru FlappyXXX):

De 3săptămâni fac naveta cu traseul..Am anulat catalizatorul..Nimic nou..Am schimbat pompa de benzina..Nimic..bujii noi nimic.Azi am dat comanda de delcou. mâine îl schimba. Dacă nici aia nu este ultima varianta injectoarele.

| FlappyXXX a răspuns (pentru Mahsun_Nergis_1986):

Pff, nasol.
Dacă aia e ultima variantă atunci cred că mai bine cauți să dai mașina, nu?

| Mahsun_Nergis_1986 explică:

I-am scos furtunasul pentru Tur si i-am pus contactul.

| Mahsun_Nergis_1986 explică:

Sincer am sa încerc și ultima varianta iar dacă este aia..Nu dau mașină pentru ca am investit în ea.