| AlexG98 a întrebat:

Am un ford focus 2 2005 si mi-a aparut in bord azi " acceleration reduced", cand conduceam mi-a aparut dupa "engine system fault" si mi s-au aprins martorii in bord...nu prezinta nicio problema, nu se opreste motorul... alea care apar in bord, dispar, iar apar la cateva minute..de ce oare? De la ce sa fie? De la temperatura crescuta de afara? Mentionez ca am tinut masina pe loc cu aerul conditionat pornit temperatura de afara fiind de 40 grade, inainte sa imi apara scrisurile alea in bord

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poate avea legatura cu acumulatorul masinii, trebuie verificata, se poate face verificarea la orice service si este gratuita.
Daca ai stat cu aerul conditionat pornit dar motorul oprit, atunci ai luat din viata bateriei, ea nefiind noua s-a uzat.

Un manual din sua pentru forduri spune ca eroarea aceasta a ta ar putea fi de la :

Alternator cu probleme;
baterie (acumulator) uzata;
o siguranta arsa;
o problema la unul din senzori (se vede pe diagnoza);
problema la PCM (Powertrain Control Module)

Evident ca nu toate pot fi cu probleme ci doar una dintre ele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Duo nenea in service auto vrei sa le repari moca pe TPU? Ăia in service stiu ce are dar scoti banu moșule nu ti o face nimeni gratis.