| Danigt a întrebat:

Salutare grup! Am și eu o foarte mare problema la un ford focus 2 din 2005 2.0d 136 cai
Îmi stau in bord aprinși martorii de esp și abs și îmi da pe computerul de bord scrie esp sistem fault! Problema este ca eu când sunt in treapta 1 sau 2 de viteza și iau piciorul brusc de pe accelerarie îmi da foarte mari șocuri masina ca și cum as pune brusc frana și așa face și când iau piciorul brusc de pe ambreiaj. Încă o problema este ca îmi rămâne bloc ceasul de la viteza sa zicem ca la 40km/h iar dacă stau pe loc parcat cu motorul pornit îmi cresc km in bord fără a ma deplasa. La consum îmi apare 72l/100km. Îmi poate spune cineva despre ce este vorba va rog frumos?

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Bună! Este posibil să ai o problemă cu senzorii ABS sau cu sistemul ESP (Electronic Stability Program) al mașinii tale. Aceste sisteme funcționează împreună pentru a asigura controlul și stabilitatea mașinii în timpul condusului.

Atunci când martorii de ESP și ABS sunt aprinși, aceasta poate indica faptul că există o defecțiune în sistemul de frânare. Problema cu ceasul de la viteză și consumul ridicat de combustibil pot fi și ele semne ale unei defecțiuni.

Cel mai bine ar fi să duci mașina la un service auto calificat pentru a fi diagnosticată și reparată. Tehnicianii de acolo vor putea să verifice sistemul de frânare și să îți ofere o evaluare precisă a problemei. Nu ar trebui să conduci mașina în starea actuală deoarece poate fi periculos și poate cauza alte probleme.