| Anaisovidiuamalia a întrebat:

Am un golf 4 16 16v și îmi scoate fum albicios mai ales când ajunge la 3000 de turații știe cineva care sa fie problemă e cazul să mă sperii?

7 răspunsuri:
| Anonimaaaxgar a răspuns:

Pe unde scoate fum? La evacuare sau la motor?

| Anaisovidiuamalia explică (pentru Anonimaaaxgar):

Evacuare

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonimaaaxgar):

Evacuarea nu e de la motor, mecanicule? Ha, ha!

| darrio2007 a răspuns:

Iti baga lichid de racire in instalatia de ungere. Verifica garnitura de chiulasă.

| Anaisovidiuamalia explică (pentru darrio2007):

Nu ar trebuie să scadă nivelul din vasul de răcire dacă baga lichidul in instalația de ungere?

| George12356456 a răspuns:

Salut! Îți consuma ulei? Daca da, încearcă să schimbi producătorul uleiului. Să îți zic ce am pățit eu, aveam ulei Castrol 10-40, nu consuma deloc, insa mi se părea mie "zgomotos" motorul. Toate bune și frumoase până mă hotărăsc să trec pe liqui moly 10-40. Masina a început să scoata fum alb mai tot timpul, plus de asta in 5000 km am completat cu 1 l. După 5k km am decis să trec iar la Castrol și s-a remediat problema. Nu fac reclama la niciunul, zic strict după experiența. Ambele erau compatibile cu motorul, fiind informat bine in acest domeniu.