| FerLin a întrebat:

Am un Golf 6 2.0 TDI si de la o vreme, se intampla des sa se auda ca un clicait neregulat din bord, din spatele vitezometrului/turometrului. Ca si cum ar fi un contact imperfect. Se intampla asta la viteza de trafic urban, tine vreo 10-15 secunde si se opreste de la sine la fel de brusc cum apare. Nu am nici un martor in bord aprins, nu imi influnteaza nimic din mersul/comenzile masinii.
Stiti de la ce ar putea fi? A mai patit cineva la fel?

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

De obicei, astea din grupul VAG au probleme cu clapetele de la climatronic.
Alea ticaiesc si fac zgomote prin bord cel mai adesea.

| FerLin explică (pentru OldSoul):

Sunetul seamna mai mult cu sunetul unui click de mouse.

| OldSoul a răspuns (pentru FerLin):

Posibil sa fie si un releu care cupleaza sau decupleaza.
Daca masina merge normal, nu ar trebui sa te ingrijorezi.

| FerLin explică (pentru OldSoul):

La un releu ma gandeam si eu si incerc sa vad ce-l determina. Astept sa mai inceapa a clicai si o sa incerc una alta (decuplare lumini pe automa, stergatoarele de pe automat, cutia de viteze sa o pun in manual de pe automat) sa vad daca il intrerup...