| Animale123 a întrebat:

Am un mazda 3 1.6 diesel 2010 destul de întreținut
Mașina am cumpărat-o acum o zi.
Prețul era 4000 dar am scos-o la 3700 fiindcă avea niste defecte.
Unul dintre defecte mi-a spus proprietarul ca are la baterie ...cand am dat prima cheie îmi palpâia toti martorii si ceasurile de bord se dădeau peste cap, se auzea sunetul ala de parcă voia sa pornească dar nu o lua...asa ca fost nevoie sa o împing.A pornit. După nu am mai avut probleme cu ea, pornea la sfert! Stiu că trebuie sa schimb bateria, dar vreau o confirmare de la voi,sigur se intampla de la baterie accest lucru? Am dus-o la mecanic si a spus că motorul e ok.
Acum cand să dau cheie dimineață tot același lucru mi-a facut! Crezând că bateria sa încărcat. Ce poate fi?
Mai vreau un raspuns, cand trebuie să te alarmezi? Atunci când martorii rămân aprinși în bord după pornire? Sau atunci cand raman înainte să pornești motorul?
Nu am pornit motorul fiindca oricum nu mergea de la baterie, dar am un volan cu semnul exclamării galben, chek engine, bateria și o leică de ulei, ma puteti ajuta cu niste informatii va rog? E prima mea mașină și am dat o șapcă de bani. Vreau un răspuns

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce inseamnă o leică de ulei? Pe rabla aia ai dat 3700 euro? Te a țepuit.

| badpanda a răspuns:

Asa face cand bateria este dusa sau firul de masa nu face contact bine.