| madalin90boss a întrebat:

Am un opel zafira B. Masina a fost adusa din Germania cu gpl pe ea. De 2 saptamani gpl imi face figuri. Cand ajunde la temperatura 40 de grade trece pe gaz cateva secunde si masina merge intrerupt iar dupa aceia pe benzina. Dupa ce se incalzeste la vreo 80-90 de grade trece fara probele. Am fost in tot Brasovul sa caut sa o pun pe tester dar nimeni nu are soft si nici nu stie ce marca este instalatia. Ma poate ajuta cineva? Va multumesc

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De ce nu mergi la un service Opel?

| Gligore2000 a răspuns:

Trebuiau sa inlocuiasca filtrele si sa faca o revizie vaporizatorului.
Dupa un an de zile am gasit efectiv noroi inauntru.
Nu conteaza marca, toate au acelasi principiu de functionare.
Mai bine ca n-au avut tester ca te trezeai cu alte belele.
La 80 de grade mâlul din interiorul vaporizatorului (plosca aia de aluminiu) devine mai fluid si lasa gazul sa treaca mai usor.
Nu te gandi la chestii complicate senzori, injectoare, soft etc.
Puteau sa puna un manometru ordinar la intrare in rampa de injectoare sa vada daca ai un bar presiune.

| madalin90boss explică (pentru Gligore2000):

Am schimbat filtrele.

| Gligore2000 a răspuns (pentru madalin90boss):

Atunci trebuie curatat noroiul din vaporizator.
Dupa aceea cauti alte defecte.

| nicunicu3 a răspuns:

Ba,te duci acum la mecanic cu ea.Vezi sa nu explodeze butelia aia.Asa ca du-te acum cum vezi mesaju asta la un mecanic oricare, sa schimbe butelia sau ceva ca o sa explodeze, daca este ceva grav.Si nu faceti mist-o dar cam asa poate sa se intample.

| Gligore2000 a răspuns (pentru nicunicu3):

Poate capul tau sa explodeze ca numai idiotenii a iesit din el mai ales la rubrica asta.