| varucu a întrebat:

Am un opel zafira de curand cu motor de 1.8 16v z18xe si vreau sa stiu daca consuma ulei

Răspuns Câştigător
| CatalinOrzan a răspuns:

Verifica nivelul si fa 1000 de km, iar apoi verifica din nou in aceeasi pozitie!

| varucu explică (pentru CatalinOrzan):

Da e o varianta nu m-am gandit la asta MERSI FRUMOS

6 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Cat consuma? Asta nu iti poate zice nimeni exact niciodata ..Pentru ca consumul de ulei creste daca motoru ii tras pe el, sau poate ai pierderi de ulei.Dar daca ai motoru brici consumu ar fi undeva la 1lper schimb!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice motor care functioneaza la parametri normali nu consuma ulei.

| varucu explică:

Am facut 3000de km si am completat 450 de grame si am intrebat mecanicu a zis ca s-ar putea sa fie gata segmentii dar in cartea tehnica da consum ulei 0, 6% si nu sunt sigur cine are dreptate. am de facut vreo 4000km si nu sunt sigur pe masina nu o am numai de 2 luni MERSI FOARTE MULT DE RASPUNSURI

| gaabbii69 a răspuns:

La ce te referi daca consuma mult ulei? Nu consuma eu am avut 3 zafira cu motor de 1.8 si nu mancau mult ulei!

| varucu explică (pentru gaabbii69):

Am facut 3000de km si am completat 450 de grame si am intrebat mecanicu a zis ca s-ar putea sa fie gata segmentii dar in cartea tehnica da consum ulei 0, 6la 1000km si nu sunt sigur cine are dreptate. am de facut vreo 4000km si nu sunt sigur pe masina nu o am numai de 2 luni MERSI FOARTE MULT DE RASPUNSURI