| alex495 a întrebat:

Am un passat B5.5 1.9 diesel din 2001 si la relantai uneori creste turatia de la 900 la 1000 de turatii pe minut. Care ar putea fi problema? Am auzit ca e un sezor la motor si daca ala considera ca e motoru rece il tureaza.

5 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Este vorba despre sonda care masoara temperatura antigelului. In bord apar ceva modificari la ceas?

| alex495 explică (pentru Ironwin):

Indicarorul apei numai functioneaza de mult timp, dar problema cu relantai ul e recenta. Inainte mergeam 500 de km si nu se ridica acul, acum a inceput sa se ridice dar nu trece de 70 de grade, chiar daca am facut un drum de 400 de km pe canicula

| Ironwin a răspuns (pentru alex495):

Schimba obligatoriu sonda si vezi dupa aceea.

| GaryOfLivia a răspuns:

N-am idee daca asa e cum zici tu dar s-ar putea pentru ca eu am un Golf 4 1.6 benzina si atunci cand o pornesc e cam la 1000 de turatii, daca merg cu ea, opresc si o las la relanti e pe la 800

| alex495 explică (pentru GaryOfLivia):

Ai aceeasi problema ca mine. Iti consuma mai mult, in rest nu stiu daca mai afecteaza cu ceva