| mata6969 a întrebat:

Am un passat b5, am pus mașina pe tester și a dat eroare la senzorul G2(temperatura), mi-am cumpărat un senzor nou, l-am schimbat și acum îmi stă apa la 80°C, nu urcă la 90°C. Are ceva dacă circul așa cu mașina? Cu senzorul vechi stătea la 90°C

01039 Engine Coolant Temperature Gauge Sensor Open circuit/Short Circuit

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, la modelul tau de masina, valoarea din bord este "rotunjita", deci nu prea stim despre ce valoare vorbim de fapt. Intre 75 si parca 105 grade, generatia aia de VAG afiseaza fix 90, pentru confortul soferului.
Pune diagnoza si vezi ce valoare ai acolo, eventual incearca sa masori temperatura cu un termometru extern.
Cat despre eroare pe care ai pus-o aici; era prezenta, sau intermitenta?
Ca e posibil si sa fi schimbat senzorul degeaba, erorile intermitente nu sunt o certitudine.

| KovacsB a răspuns:

Probabil ai cumparat altceva sau un senzor prea ieftin care are eroare 15%.
Masina functioneaza la fel de bine.