| PurpleKusH a întrebat:

am avut distributia sarita din cauza ca mi s-a blocat pompa de apa. Am schimbat distributia, pompa de apa, toate 16 supapele ca am un 1.8 16v ok masina merge dar am un cod de eroare pe tester "senzor pozitie ax came circuit defect " care face sa mi se plafoneze, uneori nu porneste la sfert si nu are putere, alteori merge perfect.
Daca schimb doar senzorul de pe care imi da eroarea va functiona ca la inceput? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Le-ați făcut dumneavoastră acasă sau la un service? Căci din ce spuneți treaba s-a complicat și cu supapele, cu faptul că ați montat și o distribuție nouă! Părerea mea e să nu mai umblați dumneavoastră și să mergeți la reprezentanță, la atelierul lor și să rezolvați acolo problema! Undeva dumneavoastră ați uitat sau sărit niște etape, mai ales că ați avut acel incident cu supapele! Nu e o Dacia 1300 care se repara cu sârmă, patent, șurubelniță, ciocan. Noile modele sunt mult mai complicate!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In principiu da. Dacă uneori merge bine, încearcă intai sa cureți puțin mufa, eventual cu un spray de contacte electrice. Poate senzorul e bun, insa ai un contact imperfect.

| romeo78 a răspuns:

Nu, trebuie să mergeți la un atelier auto să vă regleze distribuția! Schimbând doar pompa nu ați rezolvat nimic! Schimbând un senzor bun, din moment ce afișează această problemă nu rezolvați nimic! Pur și simplu trebuie rezolvată problema distribuției! Se poate ajunge, poate chiar la distrugerea motorului și nu cred că vă doriți așa ceva!
Nu înțeleg de ce dacă ați știut că datorită defectării pompei vi s-a dereglat distribuția, nu ați mers de la început în service încât să vi se schimbe pompa și să vă regleze distribuția?

| PurpleKusH explică (pentru romeo78):

Pai am schimbat distributia cu totul pompa de apa dand la automat mi sau indoit supapele le-am schimbat si pe alea plus garnitura de chiulasa egr curatat cu ocazia asta deci am pus lucruri noi in motor apoi pe tester a dat eroarea respextiva

| romeo78 a răspuns (pentru PurpleKusH):

Le-ați făcut dumneavoastră acasă sau la un service? Căci din ce spuneți treaba s-a complicat și cu supapele, cu faptul că ați montat și o distribuție nouă! Părerea mea e să nu mai umblați dumneavoastră și să mergeți la reprezentanță, la atelierul lor și să rezolvați acolo problema! Undeva dumneavoastră ați uitat sau sărit niște etape, mai ales că ați avut acel incident cu supapele! Nu e o Dacia 1300 care se repara cu sârmă, patent, șurubelniță, ciocan. Noile modele sunt mult mai complicate!