| Akhilleusz16 a întrebat:

am un vw passat b5.5 1.9 tdi 130 cp.
Si am constatat ca nu mai trage motorul cum trebuia, nu vrea sa treaca de 110km/h, nici cum.
La tester a dat urmatoarele, oare care dintre ei ar putea fi problema:
-Relay for supply voltage terminal 30 (j317)
P1601 implausible signal
-Engine coolant temperature sensor (g62) P1256
-Charge pressure control p1557
-Valve for intake manifold flap (n239) p3105

Răspuns Câştigător
| FakeJoker a răspuns:

Problema des intalnite la ele, electrovalva turbo/egr, piesa costa undeva in jur de 100-250 de lei, depinde. Acum poate fi si altceva, dar te duci la un service si le zici sa verifice mai intai electrovalva(daca ai vacuum).

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ma ocup eu cu din astea, dar din cate am vazut, si ce erori ai, fie s-a "bulit" actuatorul ce dirijeaza geometria turbinei (problema foarte des intalnita), fie o electrovalva ceva.
Intra pe un forum VAG, si cel mai probabil o sa inveti sa ti-o faci singur, ca astea sunt probleme foarte discutate.