| mtw123 a întrebat:

Am un passat b6 si am urmatoarele probleme: martorul de la check engine este aprins, iar masina are un consum de 7% la drum intins si un mers normal, ceea ce este mult. De obicei aveam un consum de 5.5%. Atunci cand accelerez se aude ca si cum ar iesi aer de sub masina si intra un fel de vibratie in toata masina. Care ar putea fi problemele?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Passat are destul de multe motorizari, de la 4 cilindri la 6, benzinare turbo si aspirate, diesel-uri de diferite capacitati...
Cred ca era cel putin de bun simt sa spui ce motor are paguba dumitale.
Dar intre timp mi s-a boot-at globul majic, care zice ca e un 1.9/2.0 TDI, ca tot sunt pline strazile de asa ceva.
Sa le luam pe rand:
-check engine e pentru ca nu o conduci si intretii cum se cuvine. Poate fi un EGR zabalos sau poate avea legatura cu randul urmator;
-aerul pe sub masina e o pierdere in traseul de supraalimentare, adica un furtun sarit sau o fisura de la turbina spre intercooler, sau de la intercooler spre admisie;
-vibratia nu are legatura cu aerul si cu egr-ul, e ori un injector cu parametrii ajunsi pe alta planeta, ori volanta vrea sa plece, ori n-ai schimbat niciodata imbusul de la pompa de ulei, iar motorul are acum tolerante de bagi dejtu in lagare.
Concluzia: iti trebuie un loc din ala unde gasesti un mecanic, un elevator si o diagnoza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate e chiar turbina laughing ceea ce e nasol rău. Ar fi bine sa pui diagnoza pe ea. Altfel nimeni nu poate zice ce are.

| mtw123 explică (pentru anonim_4396):

De ce crezi c ar fi turbina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mtw123):

Pentru ca la acceleratie nu raspunde cum ar trebui

| SweetbutPsychoGirl a răspuns:

Bujii, furtun spart, pierde putere si consuma mai mult,. probleme pot fi multe. Erori etc. Cel mai corect, diagnoza. Si vezi ce erori da.