| anonim_4396 a întrebat:

Problema cu Golf 4, motor 1.6 benzina, o sa incerc sa explic cat de bine pot, avand in vedere ca nu ma pricep la mașini.

Acum vreo doua saptamani mi s-a aprins dintr-o data martorul "Check engine", dupa care a inceput sa flancane si am simtit ca ceva nu e in regula cu masina, nu mai tragea si avea o vibratie puternica. Am parcat-o si m-am dus pe la niste prieteni dupa care am luat-o si m-am dus spre casa, martorul era inca aprins dar nu mai flancanea si totul parea ok la masina.
M-am dus la mecanic mi-a pus tester pe ea si mi-a zis ca e pistonul 2 care are o eroare, mi-a sters eroarea si mi-a zis ca ori e pe duca pistonul ori e de la benzina si mi-a zis sa vin la el daca face iar asa.
Pana ieri n-a mai avut vreo problema cand iar a inceput sa faca asa, martor care se stinge si se aprinde, pierd din puterea motorului, vibratii...azi de dimineata la fel, am zis ca ma duc la mecanic si in drum spre el bag si benzina, am bagat benzina si iar a revenit la normal masina (martorul inca aprins dar nu mai flancanea).
Am ajuns la el dar din pacate mi-a zis ca azi are multa treaba si sa ma duc maine.

Pana maine m-am gandit sa postez aici pentru ca am o intrebare: de fiecare data cand mi-a facut asa nu prea aveam benzina in masina (nu era martorul de la benzina aprins dar cred ca nici mult nu mai avea), poate sa fie de la chestia asta?
N-am mai mers cu ea decat pana acasa ca mi-e frica deci nu stiu cum s-ar comporta acum, dar o fi coincidenta ca de fiecare data nu aveam benzina, iar dupa ce am bagat nu mai facea asa?

Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

Pistonul e pe duca, schimba l, foarte probabil sa se fi dus din cauza benzinei proaste. e ok la toate VW urile din perioada 94-2005 patesc asta, si passat ul meu b5.5 la fel facea acum cativa ani, tot psitonul 2 se dusese. probabil e smechereala de la ei de la fabrica sa se duca ala primul, tactici de marketing, insa nu s au gandit la cate golf uri si passat uri vor fi si probabil o sa te coste putin sa l inlocuiesti

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru alex495):

Ia spune, cum de ai devenit specialist in motoare VW?

6 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Mergi zilnic la mecanic inca 1 luna si dupa pui alt motor, sau pui maine alt motor.

| alex495 a răspuns:

Poti merge si asa, doar ca din 101 cai aia o sa ai 75 si o sa ti zdrangane masina

| GaryOfLivia a răspuns (pentru alex495):

Deocamdata vad ca si-a revenit complet, nici martor aprins nici nimic, o sa incerc sa bag benzina doar dintr-un loc (de unde stiu ca e ok), mersi de raspuns

| sir sanjei a răspuns:

Eu zic ca ai avut benzina proasta si eroare de pe pistonul 2 sigur a fost missfire(problema cauzata de scanteia bujiei).
Schimba pompa de la care bagi benzina.