| Andrei199114 a întrebat:

Salut am si eu o problema si anume : am martorul aprins de check engine la masina, iar cand am trecut o cale ferata...mi-s-a aprins si martorul EPC si nu mai puteam accelera masina mai mult de 40-45 km/h... de la ce poate fii?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Electronic power control. Centralita (aia care costa 1000€ nou nouta ECU sau nu stiu cum ziceti voi in RO) fusibili, sau sistemul de alimentare (injectoare, pompa de motorina/benzina). Alea pot fi cauzele dar sigur vine de la electronica treaba altfel nu iti zicea epc in bord (unu se plangea ca avea martor de engine check si epc apoi a gasit beleaua avand diesel problemele veneau de la filtru de particule si catalizator)

| Lucian4 a răspuns:

Ii controlul electronic al puterii, du-te la service

| mgtow a răspuns (pentru Lucian4):

In manual zice ca trebuie sa mearga la cel mai apropiat mecanic de preferat audi na... eu trag banuieli ca e ECU aia e scumpa dar poate scapa cu ceva usor

| Lucian4 a răspuns (pentru mgtow):

Da, poate fi doar o eroare temporara( pronire motorului)

| mgtow a răspuns (pentru Lucian4):

Nu e, mie mi-a schimbat unitatea centrala 1000€ si aparea EPC inainte apoi masina nu mai pornea. Faza a fost din cauza la vopsitor facuse curat in masina si a dat cu jetul de apa in compartimentul motor intrand in centrala, fara aia nu merge nimic la masina e creierul. Dar sa ocupat omu sa o comande (recunoscand greseala si a suportat manopera) altfel era belea