| anonim_4396 a întrebat:

Am un polo 1.4 diesel din 2005, mentionez din start ca nu prea ma pricep la mecanica si motoare, asa ca as dori cateva sfaturi. Cum as putea sa fac sa se auda motorul mai "sportiv" gen sa se auda mai binehappy.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Motorul diesel ca sa se auda mai sportiv nu este suficient sa pui doar o toba finala sport cum se intampla la benzinare, va asigur pe toti de chestia asta!
iar modelele acelea "suparate" gen audi nu stiu de care cu 3000 cm3 turbo/bi-turbo diesel, au montate "difuzoare" si din soft se aude sunetul ca un V8 sau mai stiu eu ca ce minunatie...de genul evacuarii electronica Maxhaust
ca sa faci ca motorasul tau sa se auda sportiv, este necesar sa renunti la multe chestii de la motor spre evacuarea finala, de genul sa pui teava goala si sa renunti si la catalizator chiar, iar de aici apar alte probleme...ca nu este legal.
Ai un motor mic diesel care nu este pretabil acestui gen de "tuning" din pacate

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Hmm am inteles, chiar Nu plănuiesc sa bag foarte multi bani in mașinuța asta ca sunt la inceput gen de abia am permis de 4 - 5 luni asa ca poate la viitoarea masina, iti multumesc frumos de explicațiehappy

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta este si cel mai important tinere sa te bucuri de masina, decat sa bagi bani in tuning care oricum nu te ajuta decat pentru propria placere, mai bine bagi bani cand este nevoie in piese cat mai de calitate, in consumabile etc!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Asa estehappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii pui o evacuare sport, care s-ar putea insa sa te coste de 5 ori cat masina.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Mama, nici nu are rost atunci?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru motorul ala clar nu

| Frank51 a răspuns:

Motoarele diesel nu prea au sunet sportiv, aia e singura ta limitare, chiar și dacă îi pui o țeavă goală cap coadă tot nu se va auzi sportiv.

Pentru motoarele pe benzină aspirate sau supraalimentate merită.

| Teajut123SMR1 a răspuns:

Ii spui cand esti la volan eu sunt sportiv viataaa mea