| AndreiTudose a întrebat:

Am un Seat 1.9 Diesel. Cand opresc motorul este normal sa se auda un troncanit la motor? Nu prea stiu eu mecanica straight face

9 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

Posibil e decuplarea termocuplei. Fiind facuta prin intermediul unui electromotor. Lasa motorul pornit si asteapta sa se incalzeasca. Daca dupa ceva timp (aici depinde de cat de repede se incalzeste motorul, temperatura de afara, etc.) auzi acelasi poc, atunci e clar ca e termocupla. E ceva normal.

| kar1GaNNN a răspuns:

Pai asa dupa tine... ceva care suna crezi ca e in regula? E clar ca ceva nu e bine. verifica uleiul de la motor si daca e nevoie schimba-l.

| AndreiTudose explică (pentru kar1GaNNN):

Am precizat nu ma pricep. Cand merg cu ea nu are probleme, merge perfect la drum lung si asa mai departe. Doar cand o opresc nu imi place mie sunetul ala. Un mic troncanit.

| 12345Anonim a răspuns:

Nu cred. Nu ai precizat anul de fabricatie si numarul de km rulati(. aceste lucruri sunt foarte importante)cel mai bine e sa te duci la un mecanic sau o persoana care se pricepe la lucrurile astea

| speşăl a răspuns:

Da, daca lovesti bordura la parcare.

| AndreiTudose explică (pentru speşăl):

Am lovit azi scutul. Dar nu in bordura ci intro groapa.

| speşăl a răspuns (pentru AndreiTudose):

Se mai intampla pe strazile astea laughing

| costinel1991 a răspuns:

Ce tip de motor este?