| albeerrto a întrebat:

Am un Renaul laguna, la pornire si dupa ce merg cateva sute de metrii se aude un zgomot care eu zic este de la cureaua de la alternator.
Aceasta curea are intinzator automat zic eu, dar este totusi slaba. Este posibil sa fie mecanismul de reglare automat stricat? sau poate fi bucse, garnitura. Problema este ca dupa 1 km de mers acel zgomot nu se m-ai aude
Astept parerea voastra

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E greu de spus cu precizie fara a auzi zgomotul cu propriile urechi. Zgomotul curelei de alternator este un suierat puternic, deranjant, si este influentat de turatia motorului (isi schimba tonalitatea cand accelerezi). Daca zgomotul vine intr-adevar de la aceasta curea, explicatia data de stefan este cea mai plauzibila.
Daca intr-adevar un service te poate ajuta in privinta inlocuirii curelei, in niciun caz sa nu ceri un diagnostic computerizat pentru acest lucru ca te faci de rusine. Legiuitoarea fiind probabil femeie nu are de unde sa stie ca diagnoza computerizata este utila doar pentru probleme de natura electrica si electronica. Eu as plusa putin si te-as sfatui sa o inlocuiesti singur (eventual sub observatia cuiva care se pricepe), vei vedea ca nu e nicio filosofie si vei avea satisfactia unui lucru facut cu mana ta. Nu trebuie decat sa retii traseul curelei, si sa identifici rola de intindere. Cu o cheie potrivita detensionezi aceasta rola (pui cheia pe surub si apesi ca si cand ai vrea sa il strangi, iar cureaua se va detensiona imediat), si cureaua se va lua foarte usor jos. Pui noua cureaua pe fuliile pe care trecea cea veche, lasand rola de intindere la final, dupa care detensionezi din nou aceasta rola si treci cureaua peste ea. Totul dureaza un minut si nici macar nu te murdaresti pe maini.

regis
| regis a răspuns:

O astfel de defectiune nu va fi niciodata sesizata de computer, insa orice mecanic ar trebui sa stie de unde vine. Daca intr-adevar zgomotul e groaznic, mai mult ca sigur este uzata cureaua de ventilator, asa cum a spus si Stefan. Pentru ca oricum nu este foarte scumpa, comanda una la un magazin de piese auto, dupa care mergi la service numai pentru a o inlocui (daca nu ai pe cineva priceput sa te ajute). Vei economisi banii pentru diagnoza si chiar daca nu ar fi cureaua de vina, nu strica sa o schimbi.
A, inca ceva. Ai inteles gresit ca ar fi vorba de ceva normal. Nu este normal niciun fel de zgomot strain, Stefan a explicat doar din ce cauza acel zgomot inceteaza dupa cateva minute.

regis
| regis a răspuns:

Spune-ne si ca s-a rezolvat, sa dormim linistiti happy

Stefan
| Stefan a răspuns:

Dupa descrierea ta, este clar ca ai cureaua uzata si necesita inlocuirea acesteia. Zgomotul se produce cand pornesti masina, un tiuit care in timp dispare. De ce dispare. Cand se porneste masina mai ales ca acum s-a racit vremea consumul de curent este mai mare ca vara, dupa ce a pornit motorul bateria trebuie sa se incarce si cerinta de curent este mare. In momentul cand bateria sa incarcat, zgomotul dispare. Aceasta ar fi explicatia zgomotului pe care il aveti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mergi la un service autorizat pentru un diagnostic computerizat și rezolvarea problemei, zic eu.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sar putea sa fie cureaua de la alternator slabita trebuie intinsa

| albeerrto explică:

Problema este ca am fost la un diagnostic computerizat, eu locuiesc in Olanda, dar nu a iesit nimic rau, plus chiar daca ar fi ceva normal datorita consumului de curent este un zgomot care se aude groaznic, am sa merg maine la un alt service, meseriasi Olandezii astia, habar nu au, de asta am ajuns sa pun intrebarea pe acest site, lor daca nu le iese la computer inseamna ca este normal ce este

| albeerrto explică:

Va multumesc la toti si sa aveti parte numai de bine
Christi

| albeerrto explică:

Am mers ieri la dealer Renault in Venlo, m-au programat pentru luni dimineata.
Se pare ca acest mecanism de reglare automata nu functioneaza, cureaua este buna, dar... va spun luni dupa ce repar.
weekend placut

| albeerrto explică:

Ok, am fost la service Renaul, mi-au spus ca trebuie inlocuit tot acest kit plus cureaua. spuneau ei ca ma costa 470 eur
Am renuntat la a face asta si am luat de la dezmembrari rola de la pompa de transmisie, plus rola intinzatoare. Le-am schimbat dar. acelasi sunet, azi am schimbat si cureaua, am pus noua. Degeaba, la pornire se aude acel chitait care dimineata este strident. Rola de la pompa de apa are putin joc, foarte putin, iar rola de la la alternator este ok, nu are nici un joc. Chiar nu m-ai stiu ce sa fac.