| AndSim a întrebat:

Neata TPU. Posed un Renaul Laguna 1, 1. 9dTI 1999 si mi-a aparut un sunet bizar. Atunci cand dau cheie se aude un carait pe la alternator. aveti idee o fi ceva grav din el sau doar de la rola sau e pe duca si mai bine cumpar altul, un sfat astept va rog frumos!

Răspuns Câştigător
| Goguletzu a răspuns:

Eu am un megane din 99....intr-o vreme credeam ca sunt tachetii pentru ca am umblat aiurea cu uleiul neschimbat... s-a uitat mecanicul si a zis ca rola e de vina happy

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai problema cred ca la e la electromotor... mai bine o duci la cineva care se pricepe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate Renault-urile au probleme cu rolele alea de plastic.
Ai doua.
Una la intinzator si una fixa.
Se potrivesc cele de Logan.

| leonida31 a răspuns:

Daca e noua trebuie sa o duci la un specialist neaparat, dar daca e la mana a doua trebuie sa intrebi fostul proprietar daca stie ceva.

| lauron a răspuns:

Schimba uleiul! asa face si masina mea

| AndSim explică (pentru lauron):

Uleiul l-am schimbat acum 3 zile straight face. dar sunetul vine de la ansamblul acela ce cuprinde cureaua de accesorii sad

| Goguletzu a răspuns (pentru AndSim):

Doar cand dai la automat face urat? ori intinzator ori rola happy

| AndSim explică (pentru Goguletzu):

DUPA ce porneste, imediat 2-3 secunde face acel zgomot ca de rulmenti care se impiedica, parca roade ceva, dupa care se opreste si nu se mai aude decat daca dau drumu la clima ca atunci ingreuneaza si parca incepe sa se auda mai accentuat. Rola crezi a?

| Goguletzu a răspuns (pentru AndSim):

Eu am un megane din 99....intr-o vreme credeam ca sunt tachetii pentru ca am umblat aiurea cu uleiul neschimbat... s-a uitat mecanicul si a zis ca rola e de vina happy