| Marius_Edy_1995 a întrebat:

Am un scuter baotian 4t motor 49cc...și acum câteva zile mi s-a stricat filetul de la bujie din chiuloasa.și îmi arunca bujia afara.ce pot face sa stea bujia măcar câțiva km acolo?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa "stea acolo" oleaca, poti invasura pe filetul bujiei, fir de azbest sau niste lite de cupru (dintr-un cablu electric). Nu tine mult nici improvizatia asta.
Ca sa repari chiuloasa, mergi la un strungar, si iti face o reductie. Adica gaureste mai tare chiuloasa ta, si prinde acolo o piesa in care se va infileta bujia. E o reparatie simpla si de durata.

| OldSoul a răspuns:

Nu ai ce face, chiar daca o sa stea acolo cel mai probabil tot vei pierde compresie si in felul acesta tot nu te vei putea deplasa cu scuterul.