| Ionut01 a întrebat:

Am un scuter cu motorul de 49 si am limitator la el la 45 la drum lung prind 50
ma gandeam daca ii dau limitatorul jos in timp o sa se strice mai repede
unii asa spun

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai teoretic nu are nici o treaba cu durata de viata a scuterului decat ca nu se mai incadreaza la moped si iti trebuie A1 sau A. De obicei nu sunt probleme in Romania cu militienii nostri dar nu stii cum dai de ARR mai bine il lasi asa!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ii dai jos limitatorul nu se mai incadreaza la categoria moped si vei avea nevoie de permis de conducere subcategoria A1. Daca te prinde politia circuland fara acest permis te pot acuza de infractiunea de conducere fara permis, asa ca te sfatuiesc sa nu dai jos limitatorul. Nu mai vorbesc ca este si pentru binele tau, cred ca ai vazut cate accidente se intampla cu motoclistii si acestia ies foarte sifonati, daca chiar mai traiesc. Numai bine!

| Paul7419_6421 a răspuns:

Nu stiu sigur daca se strica mai repede dar nu prea cred pentru ca multi i-au jos limitatorul.Nu prea are de ce sa se strice. Funda?