| Adi36346346 a întrebat:

Am un scuter energic, 4 trepte si o problema!
Pana acum a mers perfect dar acum... la treapta 1 2 3 cand accelerez putin da sa opreasca motorul isi pierde din putere iar daca accelerez mai mult o ia imediat, care ar fi problema? Treapta 4 merge bine numai ca daca tin acceleratia constant are momente cand scade viteza singur nu mai are putere, apoi isi revine. Care sa fie problema?
P.S: Porneste la sfert de cheie si la rece si la cald, isi tine relanti perfect si rece si cald.
Sa fie filtru de aer?

4 răspunsuri:
| chioscuta a răspuns:

Posibil sa fie si de la filtrul de aer.Mai este posibil sa ai reglajul de la amestec reglat incorect. Daca ai filtru de combustibil e posibil sa fie si de la el.

| Adi36346346 explică (pentru chioscuta):

O sa verifci filtru de aer si filtru de benzina sa vad in ce stare sunt, dar daca era reglat carburatorul incorect cum a functionat pana acum? happy Doar intreb...

| chioscuta a răspuns (pentru Adi36346346):

Pai carburatorul se deregleaza singur, de cele mai multe ori.Trebuiesc ajustate mai mereu reglajele.Sau e posibil sa fie vreun jiglor infundat.In cel mai rau caz ai setul motor uzat peste limita.

| Adi36346346 explică (pentru chioscuta):

Mersi de sfat o sa verific, setul motor nu cred ca are ceva pentru ca porneste imediat nu scoate fum, si la drum intins merge perfect in mare parte