| fidel777 a întrebat:

Salut TPU, am un audi a4b8 din 2010 cu motor de 2.0 TDI si 143 de cai.
Nu prea le am cu mecanica, dar vreau sa imi fac sa se auda motorul mai tare cand merg cu masina (evacuarea), nu stiu in ce consta sau daca este legal si daca ma puteti ajuta cu informatii, eventual cat ar putea sa ma coste aproximativ.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar fi ilegal sa faci evacuare "sport" la ea, pentru ca ar trebui sa renunti la filtrul DPF, iar pentru asta se retine certificatul de inmatriculare.
Nu prea exista solutii, din pacate. Poti face traseu de la DPF pana in spate, cu o finala 'galagioasa', dar sa stii ca dieselul nu prea scoate zgomot doar cu finala. Eu am renuntat la toba finala la mai multe diesel-uri, si nu se modifica sunetul deloc. Doar evacuarea 'goala' se aude pe diesel.

| fidel777 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Stiu ca era o varianta de teava goala pana in catalizator, cumva sa o ascunda acolo dupa aceea o prelugenste pana in finala parca

3 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Scoate toba. Legal sau nu, afli după

| LampaluiAladin a răspuns:

Tractorul ala deja se aude tare.