| mgtow a întrebat:

Anul viitor se va schimba legislatia rutiera (in privinta examenelor pentru categoria C, CE)?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Au fost niste discutii dar nu se va schimba din cate s-a spus in ultima instanta. Oricum daca se schimba nu afecta soferii si decat camioanele care de obicei sunt alte firmelor. Cerea sa se inaspreasca normale de siguranta. A mai fost o discutie referitoare la atestatele de transport de marfa dar aceea a picat din prima nici in senat nu a ajuns macar!

| RANGE a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Adica cum? Ce vrei sa spui? Ce vroiau sa schimbe si ce ce afecta la camioane? ce discutie la atestatele de transport? surprise

| RANGE a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Adica cum? Ce vrei sa spui? Ce vroiau sa schimbe si ce afecta la camioane? ce discutie la atestatele de transport? surprise

| mgtow explică (pentru RANGE):

Pai eu vroiam sa ma informez ca am auzit un zvon aici in TPU ca va schimba legislatia anul viitor (pentru examenele teorice), si de aia am intrebat. Ca maicamea ma pune sa invat de acum dar nu stau sa citesc pe internet toata cartea, si tu de ce te sperii asa? Multumeste-te ca ai un servici ca sofer ca si eu vreau sa ma bag dupa ce termin categoriile. Daca esti sofer cum de tot intri in TPU?

| RANGE a răspuns (pentru mgtow):

Nu,nu ma referam la intrebarea il intrebam pe furtuna ce tot zice pe acolo, i-am dat raspuns la intrebarea lui dar tot ca un raspuns pentru tine s-a postat, acum sunt in repaus 6 saptamani mai am 2 de stat acasa ca e randul lui taicameu, asa ca tot te mai bat la cap inca 2 saptamani big grin

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru RANGE):

Discutia a fost in felul urmator. Oricum nu s-a aprobat stai linistit. Era vorba de atestatele de transport de marfuri sa fie la fiecare 6 luni reinoite din punct de vedere medical, adica sa fie in stare de sanatate corespunzatoare soferii, transportul de marfuri periculoase sa fie facut doar de soferi cu minim 5 ani experienta in transportul de marfa.

Referitor la cealata lege cu camioanele nu stiu exact ce s-a discutat era vorba de transportul de autovehicule pe trailer, materiale poluante si marfuri periculoase sau inflamabile ne incadrate la marfuri periculoase cum sunt o gama de uleiuri de exemplu, sa nu poata fi transportate decat cu camioane cu dotari speciale dar nu stiu care erau acele dotari. Verifica pe site-ul realitatea TV fiindca acolo am vazut stirea acum 3-4 saptamani si posibil sa mai fie inca pe site!

| RANGE a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Poi tot pe noi ne afecta ca soferi, era culmea sa se aprobe cu atestatele de ADR sa stii ca au dreptate asta trebuia sa se aprobe, cu astea la 6 luni reinoite mai vroiau sa scoata si ARR-ul niste bani gramada, oricum daca lucrezi in strainatate si vii acas doar cu turismul nici nu iti mai trebuie atestatul de marfa ca aia nici nu te intreaba de asa ceva, e rau cand oi veni si pleci cu camionul din tara te intreaba la vama si pe drum ARR-ul e 4000 de lei amenda

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru RANGE):

Ambele legi au fost respinse deja, stai linistit!

| mgtow explică (pentru RANGE):

Pe mine nu ma bati la cap deloc.

| RANGE a răspuns (pentru mgtow):

Vorba vine

11 răspunsuri:
| RANGE a răspuns:

La C CE, nu are ce schimba ca sunt intrebari din mecanica, insa la legislatie rutiera vorba lui bluesky2011 tot ce e posibil

| bluesky2011 a răspuns:

In fiecare an se schimba, dupa gustul fiecarui ministru!