| unknown78 a întrebat:

Are ceva daca tin masina in viteza? Am niste probleme cu frana de mana (se blocheaza pentru ca nu a folosit-o ala de la care am cumparat-o), si unde sta acum e putin panta si o las in viteza. Poate sa afecteze cu ceva motorul sau ceva?

12 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Este recomandat sa lasi in viteza, eu tin mereu in marsarier, frana de mana nu trebuie folosita iarna la temperaturi scazute, poate sa se blocheze ceea ce rezulta ca rotile de pe spate raman blocate pana se incalzeste afara si se dezgheata. ai grija totusi la plecarile de pe loc sa tii minte ca masina este in viteza happy altfel pleci fortat de pe loc si daca esti intr-o curte poti rupe poarta in cel mai fericit caz, ca poti face victime pornind motorul cand masina este in viteza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iar e chiar recomandat sa nu tragi frana de mana si sa o lasi in viteza pot incheta placutele / sabotii si pe urma sa vezi distractie

| unknown78 explică (pentru suntserios):

Asta mi s-a si intamplat big grin. Si o tin in viteza iarna ca sa evit astfel de situatii.

| horia2012 a răspuns:

Chiar se recomanda sa o lasi in viteza, chiar daca esti in panta sau nu.
Sunt destui dati la televizor carora
le-au luat masinile la vale pentru ca
s-au bazat NUMAI pe frana de mana.
Important e sa nu uiti ca ai lasat-o in viteza. Si ti-as recomanda de la viteza 2 in sus.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa se lasa, pune si o piatra la roata pana te gandesti sa faci functionala frana de ajutor

| AgathaRo a răspuns:

Nu are nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe temperaturile astea scazute e chiar recomandat sa o lasi in viteza. Te poti alege cu frana de mana inghetata si nu ar fi prea placut. Asa scapi de chinul sa arunci cu apa fiarta ca sa o dezgheti/ alte riscuri.

| Al99 a răspuns:

Eu o tin oricum in viteza de preferabil in prima.
Atentie si cum orientezi rotile daca din diferite motive sare din viteza. happy

| McCrush a răspuns:

Nu are nimic prietenewinking

| Dorifto a răspuns:

Am presimtirea ca tu nu ai facut scoala de soferi. Adica daca ai fi facut-o nu ai pune asemenea intrebari tampite.
Raspunsul este NU, nu afecteaza nimic happy.
@horia2012: Esti asa cretin? Cum sa zici ca ii recomanzi sa o lase de la viteza a 2-a in sus? Imbecilule!
Viteza 1!

| unknown78 explică (pentru Dorifto):

Nu, nu am facut scoala de soferi. Multumesc pentru raspuns.

| cicky6 a răspuns:

Nu are nimic.si tine rotile virate inspre trotuar