| iulain13 a întrebat:

Are cineva cum se regleaza un carburator dellorto 34, pe o aprilia rs 125? Asa dupa reglajul meu am reusit sa scot bujia maronie insa nu trage cum trebuie decat intr-a 1-a, a 2-a si dintr-a 3-a deja incepe sa nu mai traga bine, am prins maxim 95 km h..si are si power valve hidraulic, ar trebui sa fuga pe la 160 si cu cel de 28..deci daca merg asa incet cu 1, 2, 3 merge ok apoi, cand incerc sa trag de acceleratie nu mai trage, trebuie sa o tin constanta ca sa mearga cat de cat, si dupa cateva secunde in care ajung la viteza mai mare 80-90 mi se opreste dintr-o data, si daca las din acceleratie, aproape vrea sa o ia inapoi, dar nu o ia, trebuie sa incetinesc pana ajung intr-a 2-a a 3-a ca sa o ia din nou, si apoi daca incerc sa prind din nou viteza iar face asa. Siguranta este pusa pe a doua treapta de sus (sunt 5 pe cel de 34), iar amestecul nu stiu sigur, cred ca e surubul desfacut aprox 2 ture poate putin mai bine. relantiul sta ok, pe la capatul tobei nu mai se prelinge benzina arsa, cum facea inainte..nu stiu. ziceti-mi cam cat ar trebui desfacut si pe ce treapta, sa imi mearga cum trebuie, pistonul si segmentii au vreo 200 km, cilindrul avea o zgarietura cat sa se simta putin la deget. help.