| Teo026 a întrebat:

Salut, am un Aprilia RS 50 cu motor minarelli Am6 si in 2 timpi [evident] si ieri am schimbat segmentii dar nu porneste, am uns cilindrul cu ulei si tot nu porneste. Ma gandesc sa nu fi pus pistonul invers. Cum sa fac sa porneasca?

7 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Verifica daca ai scanteie in fisa de bujie. daca da, da chiuloasa jos si vezi daca nu cumva ai montat pistonul invers[are un reper pe el]

| Teo026 explică (pentru a1doru):

Am desfacut chiuloasa si m-am uitat pe piston. dar nu se vedea nici o sageata. Dar cu toate ca nu am gasit nici un reper, am scos pistonul si l-am montat in sens opus. si a pornit din primaa :X:X:X:Xlove struck

| a1doru a răspuns (pentru Teo026):

Pai vezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pistonul are o sageata pe el, sper ca l-ai pus cu sageata spre evacuare.

| animalrider a răspuns:

Da s-ar putea si eu am 3 scutere si am m avut aceiasi problema cu unul dintre ele si am descoperit ca era bobina de inductie dusa a trebuit sa o schimb si dupa ce am schimbat-o a luat-o la prima cheie

| Radu_Andrei_1999_OopB a răspuns (pentru animalrider):

Salut,îmi poți spune te rog cum se verifica?
Am un rs 125 2 timpi și dă scânteie când vrea

| animalrider a răspuns:

Salut am avut si eu aceiasi problema la scuter si m-am uitat la bobina de inductie si era dusa iar dupa ce am schimbat-o mergea ca uns