| razvan0009 a întrebat:

As avea doua neclaritati.
Pe de o parte, intentionez sa achizitionez o evacuare sport, dedicata pentru modelul de masina pe care il detin, care are certificat de omologare TUV si noise regulation 70/157/EEC. Mai e nevoie de alte omologari RAR sau se poate circula legal cu aceasta in Romania?
A doua intrebare ar fi legata de o suspensie inaltata offroad. Detin o Dacia Duster, momentan cu numere rosii, care a fost inmatriculata in Germania. Aceasta s-ar putea inmatricula la RAR cu suspensia inaltata instalata pe masina sau trebuie instalata doar dupa ce trece de procesul de inmatriculare? Va mai fi nevoie de alta omologare daca va fi instalata doar dupa procesul se inmatriculare la RAR? Multumesc!

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Aceste intrebari le poti pune chiar la RAR, pe adresa redactiei :
https://www.rarom.ro/? page_id=956

Intrucat noi nu suntem angajati RAR nu cunoastem in detaliu tot ceea ce ne intrebi.
Daca este din cunostintele mele acea evacuare sport omologata o poti monta pe masina, despre al doilea punct nu stiu.
Dar nu te lua dupa mine, da un mesaj meseriasilor ingineri RAR!
Posibil ei sa doreasca omologare pentru ca iti iau niste banuti in plus
Dar ce sa-i faci daca vrei "tuning";)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ambele sunt modificari constructive, care trebuie efectuate doar cu piese omologate, in ateliere omologate RAR, apoi trebuie dusa masina la RAR pentru verificarea si mentionarea modificarilor in actele masinii.

| UserRo10 a răspuns:

Daca piesa are omologare TUV nu inseamna ca va fi acceptata de RAR din pacate. Mergand la un sediu RAR inginerii vor da din umeri si daca nu e cu omologare entru Romania nu poti face nimic.
Daca aduci o masina din UE care are omologari pentru diferite piese in Romania RAR-ul nu le va recunoaste desii masina a fost inmatriculata in UE si are in "carte" trecut tot.
Din experienta iti zic sa mergi la ingineri si sa le spui de dinainte ce ai pe ea si ce vor sa iti treaca in carte

| Pitbull27 a răspuns:

După legea română este ilegal atâta timp cât mașina cu este cumpărătură cu așa dotare direct de la producătorul mașinii.