| paulmicutz a întrebat:

As dori o suspensie reglabila, cand doresc sa o cobor o cobor sau cand sa o inalt so inalt. Daca este ce pret ar fi si daca sar merita? As vrea sa o montez pe o skoda octavia 1 break.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Suspensia reglabila e de fapt o suspensie sport, care se poate ridica/lasa putin. Insa cu ea ridicata la maxim, nu ajungi la inaltimea normala a suspensiei originale. Iar pentru acel reglaj, trebuie sa faci un pic de mecanica, nu il poti face intr-un minut.
Suspensia care se ridica/coboara din butoane, de cele mai multe ori e cea pe perna de aer (pneumatica/air ride), sau hidraulica.
Mai exact inlocuiesti arcurile cu niste perne de aer sau cilindri hidraulici, care sunt actionate de un compresor de aer in cazul pneumaticii, sau o pompa hidraulica in cazul celor hidraulice.
Nu stiu despre costuri, n-am montat niciodata asa ceva.