| nmlnmlnmlooo a întrebat:

As vrea sa achizitionez un VW. Passat 1.9 sau 2.0 TDI si am auzit ca-s unele probleme la aceasta masina. Ati putea sa-mi dati niste sfaturi sau sa-mi enumerati niste probleme ce pot aparea? Multumesc

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca cumperi o masina noua nu are absolut nici o problema, unde pui ca are si garantie asa ca nu are rost sa intrebi. Daca ai auzit ca unele masini au probleme poate ai auzit de fiare vechi, aia este alta poveste, deci spune ca vrei sa cumperi o masina folosita.Cand cumperi o masina folosita normal habar nu ai cei cu ea, ce probleme sunt, asa c a chestia asta cu auzitu si probleme e reclama proasta si nejustificata asupra unei masini.Cand spui X masina are probleme la motor aia trebuie sa fie noua, nu fier vechi ruginituri rable etc.Cu alte cuvinte tu vrei sa cumperi un fier vechi si vrei sa stii ce probleme poti avea? Pai o masina folosita de altul poate avea orice problema, deci nu-s comune sa zici ca fabrica face ceva naspa din proiectare si gata toate crapa nu stiu ce piesa.Inainte sa cumperi o masina o verifici, iar daca nu te pricepi ia pe cineva cu tine, dar pe unu care stie ces alea masini si la ce anume sa se uite, sa o probeze etc, asta trebuie sa faci nu sa intrebi ce probleme au.Asa orice masina e buna pana cand o strici, ca masinile astea nu se strica ele singure, tot nea tagarta la stricamorice masina noua daca e intretinuta si condusa cum spune fabrica probleme nu prea apar des.

| OldSoul a răspuns:

Alege varianta de 1.9 fara filtru de particule si sansele sa intampini probleme sunt mult mai scazute.
La motorizare de 2.0 se intampina mai multe probleme, sa te fereste de cele cu doua axe cu came.
Probleme la cele de 2.0 au probleme la pompa de ulei, mai sunt probleme la injectorele piezoelectice, volanta care din nou pica destul de repede.
Uite iti las aici un topic cu mai multe detalii:
http://vwforum.ro/......cel-de-20/

| tinuolaru1234 a răspuns:

Sunt probleme doar la motoarele cu 2 axe pe cama (cod motor bkp)

| Bogdan_Andrei_1998_gArD a răspuns:

Sfatul meu este sa cumperi masina si dupa vezi daca are probleme
Eu asa am facut si dupa 2 ore mi-a crapat motoru'