| SuNaM a întrebat:

As vrea sa imi achizitionez o masina in urmatoarea luna. Ideea este ca vreau o masina diesel cu care as dori sa fac naveta. Am de ales dintre Audi A3 generatia a-2-a cu motor de 2.0 TDI sau 1.9 TDI sau o Alfa 159 1.9 JTD sau 2.4 JTDM. Ideea este ca nu stiu exact pe care sa o aleg pentru ca nu ma dernajeaza o reparatie din cand in cand dar nici in service n-as vrea sa stau. Pareri?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Clar alfa este mai deosebita, numai stiu exact care motorizare dintre cele doua expuse de tine stiu ca era usor problematica, dar la modul general alfa romeo sunt misto, sunt altceva! (a se vedea cat costa o giulia noua acum de exemplu!)
cu audi nu prea dai gres, este cunoscut pentru calitatea premium si motorizarile sale diesel fiabile, dar iarasi nu pot sa ma pronunt fata de toti anii si toate "codurile motoare"
insa cand cumperi o masina sh trebuie sa stii ca este loterie, cliseul pe care l-ai mai auzit de altfel!
trebuie verificata temeinic orice masina sh inainte de achizitie!

| SuNaM explică (pentru Simpatic):

Da, da, stiu. Din fericire, pot dezemembra si pune o masina la loc fara sa imi ramana suruburi )) ..Ma descurc cu verficiarea. Ideea e ca daca Audi cu motorizarea aia ajunge la fun-ul alfei( cu motor 1.9 JTD) mi-as lua mai degraba Audi. Dar asta este dilema. Nu stiu cat de fun este masina aia.

| Simpatic a răspuns (pentru SuNaM):

Dintre cele 2 modele si ca motorizari cred ca tot audi este mai fiabila oricum am da-o, eu fiind oarecum hater al grupului VAG datorita afinitatii mele catre masini made in japan, dar daca zici ca te pricepi atat de bine la masini, am auzit pareri bune si despre alfa chiar si la diesel; stii ca motorizarile audi si vw sunt ceva mai cunoscute noua romanilorwinking
cunostintele tale, alaturi de o diagnoza, apoi alaturi de carvertical inainte de cumparare te vor face sa te lamuresti de starea unei anumite masini pe care intentionezi sa o cumperi fie alfa romeo fie audi!

3 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Cred că alfa e mai stricăcioasă dar mai fun de condus.