| AndTheea a întrebat:

Aș avea nevoie de puțin ajutor din partea persoanelor care se pricep. Am un buget de 8000 euro si aș vrea să achiziționez un Golf 6 1.4 TSI 122 CP de prin 2009-2010. Menționez că acum conduc un Golf 5 din 2005, motor 1.4 80 CP și aș dori una care să mă ajute în depășiri. Când am luat mașina asta, aveam 6 luni de când aveam permisul și nu căutam ceva anume, mai ales că nu aveam habar care cum merge. Voiam o mașină și atât. Acum s-au schimbat puțin lucrurile, mai ales că asta nu mă ajută deloc în depășiri și acum cât de cât știu ce vreau. Sunt fată, deci nu mă interesează foarte mult să am o mașină extrem de puternică. Vreau să mă ajute în depășiri și când e mașina puțin încărcată. Nu mă interesează motorizările diesel.

Până acum, am facut cam 25.000 km pe an, fiindcă merg de 2 ori pe lună la Cluj (250 km până acolo de la mine) + alte drumuri mai lungi, dar situația se va schimba într-un an și nu voi mai face atâtea drumuri înspre Cluj. Cu toate astea, cam la 2 weekenduri îmi place să mai ies din zonă, deci voi mai face și drumuri mai lunguțe (nu chiar ca cel de Cluj, undeva la maximum 200 km dus-întors). Mersul urban pe aici nu e o problemă, stau în Valea Jiului și nu se pune problema de aglomerație. Pe săptămână (fără ieșiri de weekend) fac aproximativ 200 km, cu naveta la muncă + învârtit prin oraș.

Ce părere aveți despre această mașină și despre acest tip de motorizare? S-ar preta pentru ceea ce caut eu? Bugetul e ok sau e cam puțin (nu sunt o persoană cu fițe, dar mi-ar plăcea să am comenzi pe volan, piele alcantara, mașina să fie îngrijită, să nu aibă 200.000 km, cred că aș accepta maximum 150.000 - tocmai pentru faptul că Golful meu de acum nu are aceste lucruri și mi-ar plăcea să am unele dotări)? Vă rog să nu îmi săriți în cap. Nu mă pricep la asta, tocmai de aceea am deschis acest topic și cer părerea celor care știu. E prea mic bugetul meu pentru ceea ce caut?

Cei care conduceți acest tip de mașină, cum vă place?

Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Bitzer a răspuns:

Cea mai buna varianta: Gofl 4 FSI (1.6 110 cp, FSI cu I-ul albastru). Salvezi bani (si nervi prin service cu modele mai noi). Motorizarea de 1.4 este pentru babe, iar tu esti numa' buna de maritat (cred)winking Daca era dupa mine, iti recomandam dieselul meu, dar esti setata pe benzina. big grin

| AndTheea explică (pentru Bitzer):

Mulțumesc frumos, dar rămân la Golf 6 big grin. 1.4 TSI 122 CP se înfige destul de bine în asfalt. E perfect pentru ceea ce am eu nevoiewinking