| paulray361 a întrebat:

As vrea sa imi schimb farurile, eu am xenon de fabrica si as vrea sa imi pun alte faruri tot xenon, dar alt model. Trebuie sa ma duc la rar sa le omologhez?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e așa usor sa omologhezi niste faruri. In principiu ar trebui sa montezi faruri deja omologate, compatibile cu masina ta. Avand faruri cu xenon din fabrica, poti pune tot xenon, important este sa fie functionale ele si toate sistemele lor auxiliare (spalator, motorașe, cantar etc).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice modificare la sistemul de iluminare trebuie omologata

| relian a răspuns:

Alt model in ce sens? Pe masina ta se potrivesc farurile alea, modelul cel ai.Forma, modul de prindere, trebuie sa fie exact același, altfel nu vei putea instala alte faruri.Un model diferit poate avea prindere diferită, nu văd cum le poți instala.
Dacă ai xenon și pui alte faruri tot xenon, atit timp cit îs perfect fii, nu văd sa ai probleme cu ce spui RAR.Dar nu cred ca alt model, se va potrivi la mașina ta.

| Frank51 a răspuns:

Dacă e același model de far cu ce vine mașina de fabrică( adică spre ex există un model de far cu xenon pe mașina ta în vreo echipare custom), atunci nu trebuie omologare.