| anonim_4396 a întrebat:

Astazi am intampinat si eu o problema cu pornirea la Bora 1.6 16V AUS.

Deci: Ii dau cheie, porneste si in secunda 2 se opreste.

Am scanat masina si pe imobilizator nu am erori.Decat pe Engine am eroare MAP, dar asta o am de 3-4luni si pana acum nu a afectat pornirea.Pe ceasuri nu clipeste cheita ca si cum nu ar recunoaste cheia.

Am incercat pe rand:

-Mufa EGR scoasa

-Mufa valva purjare scoasa

-Am incercat cu toate 3 cheile

-Senzor G62/G2 nou+verificat cablaj

Daca ii dau cu spray pe admisie,porneste, dar daca nu accelerez sa o tin peste 3000 rpm incepe sa moara motorul.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,

MAP e senzorul de Manifold Absolute Pressure, adica senzorul pentru galeria de admisie, poate la ala e problema, scoate-l si curata-l putin :

https://www.youtube.com/watch?v=f0-rD10tuXM

https://www.google.com/......ps?/search

| ciuca2 a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa curat si senzorul asta. Dar mereu a dat eroare si nu a afectat pornirea

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ciuca2):

Fa asta si apoi revino cu feedback.
Daca tot asa se intampla mergi la service, altceva mai bun nu pot sa recomand.

| ciuca2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Masina este in service acum. Dar ru intreb pentru ca aia se uita la "magarul la poarta noua". Parca nu au chef sa se apuce de investigat.