| imajerec a întrebat:

Atunci cand faci scoala de soferi, ce se face efectiv in prima sedinta? Conduci din prima zi?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de instructor, si de nivelul tau.
Eu la prima sedinta de condus am mers vreo 60km de drum lung, incepand cu serpentine.
Pe altii ii tine vreo doua sedinte intr-o parcare goala sau poligon, daca nu stiu bine nici pedalele.

| Sofer a răspuns:

În prima ședință începi sa conduci. Mie mi-a arătat cum sa fac cu accelerația și ambreiaj și am pornit și am mers 20 km în afara orașului și după am început în oraș adevărată distracție cu porni opriri și plecări din loc.

| ywar a răspuns:

Cum sa conduci in prima sedinta daca tu nu cunosti masina? Daca vrei sa accidentezi pe cineva, poti lucra cu un astfel de instructor care-ti spune de volan, schimbator de viteze, turometru, pedale etc. Pe vremea cand eu faceam scoala de soferi mai era si un poligon, erau oamenii mai putin grabiti etc.
In concluzie gaseste un instructor care nu te pune din prima sedinta sa conduci pentru ca evident vei invata sa conduci prost, necunoscand reguli elementare de legislatie. Nu merge sa inveti din zbor, ci trebuie aprofundat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am condus din prima zi, mai mult în afara orașului, pe drum întins, să învăț să țin volanul în mâini și drumul drept... Teoria am învățat-o acasă, iar în mașină discutam ce n-am înțeles.

| Feitan a răspuns:

De cele mai multe ori te pune sa conduci dupa o scurta explicatie.