| Crush247 a întrebat:

Avem cimitir auto in Romania?
Adica vreau sa stiu daca pot gasi masini vechi pentru restaurat.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mai bine umbli pe la sate și întrebi oamenii care ține prin șură vechituri. Doar așa ai șanse să găsești ceva vrednic de pus osul la muncă.

| Crush247 explică (pentru mihai69):

Da, dar problema e in felul urmator, sa stau sa iau fiecare sat in parte ca sa gasesc altceva in afara de dacia... nu imi prea comvine
adica pana dau de un cadilac sau ceva mai bun decat dacia, o sa imi iese peri albi si o sa ruginesc si eu.

| mihai69 a răspuns (pentru Crush247):

Din păcate, prin „cimitirele" autohtone nu ai mari șanse să găsești ceea ce dorești tu. Cu căutarea directă ai mai multe șanse.
Totul e să reușești să organizezi o echipă de „cercetași" care să te susțină în căutările tale.

| Crush247 explică (pentru mihai69):

Deci eu caut masini clasice pentru restaurat, dar Masini CLASICE, Nu roabe gen dacia, lada etc.
Caut masini rare si caut de ceva timp. :/
Momentan singura pe care o am in restaurari este un mercedes 300SL Cabrio. Dar crede-ma, ce am putut gasi in masina asta nu am crezut ca voi putea gasi vre-odata. Mare parte din caroserie era ruginita, acum caroseria e restaurata complet dar nu pot spune la fel despre interior sau motor, interiorul e momentan la retapitat, iar motorul e intr-o stare de iti vine sa plangi.

| mihai69 a răspuns (pentru Crush247):

Am înțeles, de aia am și spus toate cele de mai sus.
La noi la REMAT nu se duc piese „de colecție". Pe alea le ține românu' în grajd până i-o veni poftă vreunui strănepot să le pună pe roți.

| Crush247 explică (pentru mihai69):

O sa tin cont de sfatul tau si saptamana viitoare chiar o sa il pun in practica!
Sper sa gasesc ceva ceva.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Romania in sine este un cimitir auto.