| DanielGeorgeGD94 a întrebat:

Aveti idee cam cat m-ar costa inmatricularea unei masini in Romania dar sa aiba initialele numelui meu?(Masina are deja nr de Romania dar vreau eu unul cu numele meu)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai numerele de inmatriculare particularizate costa 80 de lei.
Daca o cumperi si vrei s-o inmatriculezi costa mult mai mult, mai ales daca n-are platit timbrul de mediu sau taxa de prima inmatriculare/de poluare din perioada 2007-2011. De asemenea la inmatriculare mai trebuie sa platesti, dupa caz, ITP, RCA, impozitul pana la sfarsitul anului si rovinieta.
Timbrul de mediu il poti calcula singur, introducand date cerute in calculatorul oficial ANAF, aici:
https://static.anaf.ro/......_2015.html
In functie de masina celelalte costuri pot fi de pana la cca 3.000 lei.

| sagetarius a răspuns:

Pai cum vine asta?
cat te costa inmatricularea unei masini in Romania, dar masina are numere de Romania?
nu cumva e vorba de transcriere? are taxa / timbrul de mediu achitata? sunt mai multe date necesare

| AmaliaMarilena a răspuns:

Păi eu când mi-am inmatriculat-o am dat 2000 de euro. Costa o grămadă, cam cat dai pe mașină laughing