| Începătorul988 a întrebat:

Bora sau passat b5.5? Ambele 1.8T

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bora topaie in draci, si nu poti lua curbe cu viteza, Passat iti indoaie spatele dupa 50km cu el.
Nici una nu e masina.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce masina mi-ai recomanda pentru expozitii, dar si pentru uz zilnic. A mea octavia deja am lovit-o de cateva ori incercand sa o scot din parcare...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Ia un Logan vechi, si modifica-l.
1.4 mpi e ideal pentru oras si drumuri scurte, are o fiabilitate inca neatinsa de nemti, pentru benzinare.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Are tata 1. 4mpi. Luat de nou, in 2005. Dupa 13ani a schimbat doar filtrul de aer, si un bec de pozitie, si maxim 3 seturi de placute de frana. Si numai cat am dat eu in el cand am luat permisul laughing)

| OldSoul a răspuns:

Eu as alege Passat B5.5 categoric.
E mai solida decat Bora, e facuta mai cu cap, nu gasesti rugina la fiecare incheietura.
Plus ca arata si mai bine, iar cu o mica investitie, obtii o masina care arata bestial, iar daca mai vrei si putere, ai de unde.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Motoarele sunt la fel.
Cat despre exterior, la passat b5.5 nu prea am gasit absolut nimic care sa ma de-a pe spate pe internet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Passat B5, e mai elegant, frumos, destul de discret, e peste Bora oricum, Bora e Jetta din anii aia, dacă te uiți doar la prețurile de atunci vezi clar de ce ai alege VW Passat, e o clasa peste Bora, Bora e Vw Golf 4 cu portbagaj mărit, cumva un Golf 4 berlina, nu poți compara la nici un capitol Bora cu Passsat, motorul de 1.8 e fiabil, dacă nu te deranjează consumul e foarte bun (Deși nu are consum exagerat, e mai mare ca la un 2.0 diesel). Passatul e mai încăpător și mai stabil, îți da mai multă încredere pe sosea in comparație cu Bora, o alta varianta pentru Passat, la preț apropiat, este Skoda Superb, cam tot din anii aia, nu Bora, acum tine doar de tine de care îți place mai mult, dar părerea mea e ca mai bine mergi pe un Passat serios, ce sa te țină ceva timp și nu îl cumpara dacă a fost modificat de "baietii de la bloc" ca te vei trezi cu probleme atat la motor cât și pe partea electrica, din Germania nu te-ai gândit sa aduci? Poate gasesti ceva mai bun, la un pret mai mic