| Spike189 a întrebat:

Bun, deci azi am luat o amenda de 1160 lei pentru o tamponare usoara, si mi s-a spus ca daca o platesc in termen de 2 zile lucratoare pot achita 50%, adica 580 lei.
Intrebarea mea este pentru cine a mai patit asa sau are cunostinte in cauza : daca nu platesc ce se poate intampla? Stiu ca se poate adauga la impozit, dar nu am apartament si nimic pe numele meu. (tamponarea a avut loc cu masina de la munca)
Mi s-a retinut permisul pentru 30 de zile, daca nu platesc nu o sa primesc carnetul inapoi, sau cum se procedeaza?

2 răspunsuri:
| Stelian_Stefan_Nicola_1988 a răspuns:

Ba permisul din cate stiu il primesti, insa chiar daca nu ai nimic pe numele tau, ti se va trimite la adresa de domiciliu un PV in debit, dupa care vei fi executat silit. Cum? Ei bine, ti se va bloca salariul pana vei plati amenda. Asa ca mai bine platesti in 48 de ore jumatate din ea, si gata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Permisul il primesti dar amenda nu va ramane neplatita, se va ajunge la poprire pe salariu, executare silita si odata di odata tot vei avea nevoie de o adeverinta de la finante si nu o vei primi