| IonutByJeT a întrebat:

Salut, daca nu platesc o amenda rutiera pentru neoprire la cale ferata ce se intampla? mi-se ridica permisul in 30 de zile, nu am de unde achita amenda sunt inca la liceu, vreau sa mi-se spuna in detaliu daca se poate va rog frumos ce se intampla amenda este de 385 in 48 de ore dupa se dubleaza, multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cat timp ai permisul poti conduce, mai ales daca nu scrie si de suspendarea dreptului de a conduce, desi la contraventie este prevazut.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru contraventia savarsita amenda este de la 765 lei la 1.700 lei si se aplica si suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de 90 de zile.
In 48 de ore poti plati jumatate din minim (382, 50 lei). Daca nu platesti in aceasta perioada va trebui sa platesti amenda stabilita, aceasta poate fi orice suma intre 765 lei si 1.700 lei.
De asemenea, daca nu platesti amenda, nu vei putea obtine restituirea permisului dupa 30 de zile.
Respecta regulile de circulatie si nu vei plati amenzi.

| IonutByJeT explică (pentru Ioandelasal):

Intr-un final am platit pe jumatate, nu am prea stiut cum sa trimit chitanta, ca am inteles ca trebuie platita am trimis-o printr-un plic, nu am inteles din ce spui tu, vrei sa spui ca acum am permisul retinut sau cum? nu mai am voie sa conduc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru IonutByJeT):

Si nu ti-a retinut permisul atunci cand te-a amendat?

| IonutByJeT explică (pentru Ioandelasal):

Nu mi-la retinut il am inca si pe amenda scrie 9 puncte amenda 6 penalizare atat, permisul este inca la mine, pot conduce in continuare fara probleme nu?

| IonutByJeT explică (pentru Ioandelasal):

Am permisul, si pe langa asta cand mi-a dat amenda i-am spus ca nu am de unde sa o achit si mi-a spus sa ii multumesc ca nu mi-a luat permisul, si pe langa asta daca era scria pe proces verbal era bifat retinut nu? oricum amenda am platit-o si am trimis printr-un plic copie dupa procesu verbal si chitanta, multumesc mult pentru ajutor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IonutByJeT):

Cat timp ai permisul poti conduce, mai ales daca nu scrie si de suspendarea dreptului de a conduce, desi la contraventie este prevazut.