| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am fost vinovat intr-o tamponare usoara, mi s-a suspendat permisul etc. Ce vreau eu sa intreb, e faptul daca e normal ca mi-au retinut polita de asigurare? Desi nu am facut amiabila cu celalalt sofer, ei tot mi-au pastrat asigurarea? E normal? Asa se procedeaza?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ți au retinut polița in sine, ci o copie a ei care va ajunge la celălalt șofer. Chiar daca ăla era originalul poți scoate oricând o copie sau un duplicat.

| Holiday a răspuns:

Care "ei"?! Polita de asigurare nu se retine, se face doar o copie care se ataseaza la dosar.

| VoidEternal a răspuns:

Da. Asa se procedeaza. Daca e vina ta, daunele vor intra pe polita ta de asigurare.