| AndreeaDeea221998 a întrebat:

Acum 3 luni am luat și eu permisul de condus pentru categoria B. Fiind perioada cu pandemia nu am mai condus deloc. As vrea sa închiriez o mașină și sa fac și eu câteva drumuri dar am auzit mai multe opinii contra închirierilor auto (cum ca găsesc motive sa îți oprească banii aceia de ii plătești pentru asigurare). Voi ce spuneți? Ar fi ok sa închiriez o mașină? Credeți că pățesc vreo chestie de genul? Chiar dacă sunt începătoare sunt destul de sigura pe mine ca ma pot descurca în trafic! Va rog mult dacă aveți comentarii răutăcioase să evitați întrebarea.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu iti inchiriaza mai nimeni masina daca nu ai minim 1 an permis.

banii pe asigurare sigur ii opresc, poate vroiai sa intrebi de garantie. Acolo e o intreaba poveste si depinde de firma de la care inchiriezi si de asigurarea pe care o platesti.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru suntserios):

Într-adevăr, m-am exprimat greșit! Am vrut sa întreb de garanție (bănuții dați în plus în cazul în care se întâmplă ceva cu mașina). M-am interesat ca preturi doar pe internet, nu am fost personal. Nu am citit nimic de genul experientei ca și criteriu. O sa mai caut sa văd dacă se poate sau nu sa închiriez. Doar chestia cu banii ma deranjează, adică nu as vrea sa găsească "nod în papură" sa fiu obligata sa plătesc pentru ceva ce este stricat de altcineva. Ai închiriat vreodată? Ți s-a întâmplat chestia asta?

| suntserios a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Am inchiriat de multe ori in mai multe tari Dar de fiecare data am ales sa platesc asigurarea full chiar daca ma ajungea destul de mult, dar am stat linistit ca orice se intampla cu masina nu raspund de ea. Garantie mi s-a luat in general pentru lucruri de genul murdarit tapiterie, pierdut roata de rezerva, acte masina samd. Nu am pierdut niciodata garantia si nici nu a incercat nimani sa ma traga in piept. Bine am si inchiriat de la firma mari nu firme cu 3 masini care au anuntui pe olx

| AndreeaDeea221998 explică (pentru suntserios):

Îți mulțumesc pentru răspuns!

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tot mai bine incepi cu un jaf de 1000€ sa faci practica 1 an apoi cand se strica indiferent daca pica in 4 - 9 luni la pamant motorul sau altceva o duci la remat scoti banii si te bagi la una buna. Cauta in Youtube https://www.youtube.com/watch?v=jw1sWQR1Y3Y masina rezistenta o gasesti pe la 400 - 600€

| AndreeaDeea221998 explică (pentru mgtow):

Asa este! Dar ma gândeam ca dacă dau un ban sa cumpăr mașină, sa cumpăr ceva sa ma țină câțiva ani. Atâta discuție pe baza permisului de conducere, este o necesitate, nu un moft! Am simțit nevoia sa întreb de închiriat deoarece as fi avut nevoie. Dar aveți dreptate, nu e ok dacă nu este lucrul meu sa ma urc și sa se întâmple ceva cu mașina. O sa revin și cu întrebări referitoare la mașini fiindcă o sa am nevoie de ajutor când ma hotărăsc sa o achiziționez. Îți mulțumesc pentru răspuns!

| Violleta2022 a răspuns:

Fiind incepatoare, inchirierea masinii va avea o asigurarea foarte mare, iar sansele de accident sunt foarte ridicate, pentru ca nu ai pic de experinta. Banii de inchirere si asigurare nu ai cum sa-i primesti inapoi, fac parte din plata inchirierii. In ce priveste garantia depusa pentru masina, la fiecare mica zgarietura, ciupitura si orice se intampla cu masina, ti se va retrage din acea garantie.
Din pacate, tu nu ai cum sa fii sigura pe tine, fiindca nu ai nici un pic de experienta la sofat, asta este doar inconstienta cu care te avanti si este extrem de periculoasa, pentru ca nu ai simmptul pericolului si nu te poti proteja.
Recomand sa nu inchiriezi nimic, mai bine mai asteapta pana iti cumperi propria masina si vei invatat pe ea, sa sofezi.
Comentariile nu sunt rautacioase, doar spuse clar si corect, fiindca nu esti deloc in cunsotinta de cauza, ca nu ai pic de experinta si nici reflexe, ceea ce pentru un incepator, reprezinta un risc major.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Violleta2022):

Sunt de acord cu tine. Dar de ce o numești inconștiență? Adica nu am întrebat dacă pot sa conduc o mașină iar eu sa nu dețin permis. Aia este inconștiență. Eu dețin permis, reflexe am deoarece am întâmpinat și în timpul orelor de condus situații în care a trebuit sa reacționez (ca de..asa este în București) cât despre experienta, aceea se capătă! Acum nimeni care are permisul luat recent nu poate sa iasă cu mașina la drum deoarece este inconștiență? Dacă nu te urci în mașină sa conduci nu ai cum sa capeți experiență! Sau poate pentru unii experienta consta în numărul scris pe permisul de conducere (data eliberării mai exact). Mulțumesc pentru răspuns. Și ceea ce am scris, nu am scris cu răutate, doar că trebuie să vedem situația din mai multe unghiuri.

| suntserios a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Nu baga in seama pe Annastassia, rolul ei pe aici pe site pe langa dezinformare e sa dramatizeze si sa ii faca pe toti sa se simta idioti comparativ cu inteligenta domniei sale

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Pentru ca este inconștienta, sa nu realizezi ca nu stii de fapt sa sofezi inca masina, neavand pic de experinta si reflexe, iar tu spuni ca nu ai frica... asta este intr-adevar inconstienta: lipsa fricii, care te poate duce la accident, pentru ca face mai putin alert si nepasator, aruncandu-te in trafic, fara sa verifici de 10 ori, fara sa ai reflexe, fara sa stii a lua decizii, in fractiuni de secunde.
Lipsa fricii este cel mai mare dusman al unui incepator!
Sunt soferita de 30 de ani si am sute de mii de km parcursi, asa ca, vobesc din experinta, incercand sa te faci sa intelegi, ca graba strica treaba.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru Violleta2022):

Eu înțeleg ce vrei tu sa spui dar tu înțelegi ce vreau eu sa spun? "Cum ai fost atât de inconștienta sa faci sute de mii de km?" Când te-ai urcat în mașină tu o cunoșteai perfect? Tu când abia ți-ai început drumurile cu mașina aveai o experiență ieșită din comun de mare decât a altora? Ce-i greu de înțeles? Oricine conduce o mașină, când se urca în ea este ÎNCEPĂTOR! Nu am frică deoarece sunt stăpână pe mașină, nu sunt turbata să merg ca nebuna că nu sunt la curse. Ți-am spus și mai sus, am avut pe parcursul orelor și momente în care a trebuit sa reacționez (când ai semnul ȘCOALĂ pe mașină îți fac toți în ambiție, se baga în față, se apropie foarte mult de mașină ta să te panichezi, când ies de pe străduțe îți ocupă banda ca atât ii duce pe ei și asa mai departe). Deci, dacă eu cunosc regulile, dacă am dat un examen teoretic și practic iar polițistul examinator a aprobat faptul că mă descurc prin faptul ca am trecut examenul, de ce să am frica sa încep sa conduc? Trebuie sa înțelegi că tu ai 30 de ani experienta de condus pentru ca te-ai urcat și tu la volan "inconștienta" cum de altfel fac toți și exact același lucru o sa îl fac și eu!

| suntserios a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Nu o cunosti pe maria sa, ea dupa ce a facut scoala a avut direct 30 ani de experienta. E un fel de Chuck Norris. Pacat nu ca nu ii stii raspunsurile pe la aria auto si legislatie unde nu are habar de lucrurile de baza. Am vreo 30 mail uri trimise pe la admini sa ii stearga raspunsurile care dezinformau grosolan. Nu iti mai bate capul.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru suntserios):

Pai, acum, logic vorbind, nu crezi ca am dreptate? Cu ce greșesc? Tu nu ai fost începător? Toți suntem! Și cu experiență poți sa faci accident! Dar acum ce sa fac? Sa mă bag într-un colt al casei ca sunt începătoare? Nu nene! Sunt o fire foarte tare, nu sunt genul ala de "pisicita" si nici genul care se pierde! Condusul este una dintre "plăcerile mele vinovate". Nu îmi bag permisul în ramă big grin.

| suntserios a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Normal ca trebuie sa exersezi, cum altfel sa inveti. Doar ca nu ai sa poti inchiria, da asta e alta discutie. De aia ti am zis sa nu iti bati capul cu userul ala

| AndreeaDeea221998 explică (pentru suntserios):

Da, ai avut dreptate! Trebuie sa 12 luni și la anumite firme trebuie sa ai carnetul de 24 de luni! Sunt și firme ce închiriază începătorilor dar trebuie plătită o garanție de 1.000 €, deci mai bine aștept până achiziționez eu o mașină decât sa plătesc asemenea garanții! Am și rude care au mașini, dar știi vorba aceea "mai repede te ajuta un străin decât o persoana ce îți este ruda"!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Eu nu am fost inconstienta, fiindca am avut frica la inceput si am sofat cu f mare grija si teama.
Ce-i de speriat este ca afirmi ca nu ai frica, ca esti stapana pe masina, ceea ce este total eronat, fiindca esti incepatoare si habar nu ai ce vorbesti, odata ce nu ai pic de experinat in soferie si nici reflexe.
Aroganta si incapatanarea cu care afirmi asta, ma speri teribil si de aceea te-am facut inconstienta.
Dar stii ceva, probabil ca pana nu vei avea accident, nu vei realzia ca ceea ce-ti spun acum.
Lasa aroganta, ca asta s-ar putea sa-ti aduca numai necazuri in viata! Mai accepta si sfaturile oamenilor cu experinta, ca nu-ti vrea nimeni raul!