| Zack2121 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare.
Daca am permis de mai putin de un an si inchiriez o masina zoe dar fac aplicatia pe permisul altcuiva patesc ceva? Inafara de o amenda dar ceva mai grav pot patii?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca faci asta ai comite 2 infractiuni, respectiv fals si uz de fals si poti fi condamnat penal.

| Zack2121 explică (pentru Ioandelasal):

Da dar politia cand te opreste iti cere permisul tau nu aplicatia zoe

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zack2121):

Si crezi ca nu o sa ceara si actele masinii?
De asemenea, cand primesti masina, crezi ca nu o sa faca o minima verificare, respectiv daca corespunzi cu cel din aplicatie?

| Zack2121 explică (pentru Ioandelasal):

Actele masinii sunt in torpedou si minim de verificare nu face ca stiu ca a mai facut asta un prieten eu voiam sa stiu de fapt ce patesc ca de mers merge.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zack2121):

Ti-am spus ce poti pati daca esti prins, respectiv poti fi condamnat penal pentru infractiunile de fals si uz de fals.

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar daca faci fals in acte tot fara masina ramai, fiindca la ridicarea masinii trebuie sa se prezinte fizic, NUMAI persoana care a semnat contactul, cu toate acele in original.
Ce vrei tu duce direct la dosar penal si probabil condamnare la inchisoare.

| Zack2121 explică (pentru Violleta2022):

Stii ce e spark? ce contract?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe langa faptul ca faci fals in acte, daca ai un acciden cu masina aia nu iti deconteaza nici dracu... asa ca probabil vei scoate banii din buzunar.

| dinaprilie a răspuns:

Fals in declaratii..este de judecata. daca nu sunt alte chichite