| Cristi2221 a întrebat:

Buna all, am un passat din '96 1.9 tdi de 116 cai pe care o folosesc ca masina de servici si masina personala, o intrebare pentru cei care stiu, recent am facut la un drum peste 1200 km si am observat ca cum ceva ca si cum ar bloca o roata ( dupa cum aud eu roata de langa sofer, dar poate sa fie si altele ) in drum, adica numai cand virez la stanga suna sacadat si la viteza mica se aude un suierat dar la peste 120-130 deja bate in toata regula, m-am uitat la roata dar nu am vazut nimic evident, ciudat e ca atunci cand virez la dreapta nu suna deloc. un sfat a-ti mai patit careva asa ceva?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Rulmentul ar putea fi, ca ala infraneaza, vibreaza si face si zgomot. Insa daca ar fi cel de pe stanga, s-ar auzi mai tare cand virezi dreapta, si mai putin cand virezi stanga.
Ar mai putea fi planetara sau etrierul blocat.
La planetara defecta, de obicei se aude si cand virezi mai mult, la parcari sau intoarceri.
Daca e etrierul blocat, dupa 5 km de mers, ar trebui sa fie fierbinte roata.
Ce nu inteleg eu, de ce nu mergeti din prima la mecanic, sa vedeti ce are? Pe TPU nu se repara masini.

| lexy2907 a răspuns:

Poate sa fie de la rulment sau trebuie facuta bucsaraia

| lexy2907 a răspuns:

Planetara pe stanga