| Paeki a întrebat:

Am observat recent că în momentul în care frânez, se aude un scârțâit de la roata din față, partea stângă. După ce opresc, observ că discul roții menționate este fierbinte, față de celelalte roți care sunt doar calde. Care ar fi cauza și ce ar fi de făcut în situația de față la un Passat din 2000, break? Mulțumesc

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Verifica placutele de frana. Posibil ca cele de pe roata stanga sa fie foarte uzate si freaca fier pe fier.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu marca masinii conteaza; pe coloana rotii din stanga ai aer, sau placutele de frana sunt mult prea uzate. Mergi la servce si aeriseste intreaga instalatie de franare precum si chimba-ti placutele ( daca mecanicul iti recomanda)! Bafta deasa si mult succes!

| Crackman a răspuns:

Freaca acolo... du-te pana nu sudezi roata?