| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Am început să învăț pentru permis. Am decis sa învăț înainte sa ma apuc că e mult și lucrez și nu pot sa ma gestionez cum trebuie.
Am găsit în cartea de legislație la sfârșit un ghid alfabetic pentru învățarea selectiva și rapida a codului rutier și fiecare categorie are articolul și alineatul.
Am decis să învăț asa, sa scriu fiecare articol și după sa învăț ceea ce am scris.
E bun acel ghid?
Totuși din moment ce are în carte mă gândesc că poate e mai ușor. Majoritatea întrebările sunt exact ce scrie acolo și pare a fii mai ușor.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa parerea mea nu ai cum sa inveti dupa un cod, atata vreme cat nu citesti toata sentinta, ca sa o poti intelege logic si practic vizualiza in trafic.
Legislatia rutiera nu se toceste, ci se intelege logic, fiindca risti sa nu-ti aduci aminte ce-ai tocit cand ai nevoie sa iei o decizie in 1-2 secunde, fiindca risti sa te busesti de un copac, sau de cel ce-ti vine din fata.

| anonimg a răspuns:

Metoda bună este să citești de la început codul rutier, și să nu treci peste o frază fără să te asiguri că ai învățat-o, gândindu-te la posibilitățile/situațiile în care ea se aplică.
După ce termini cartea în felul acesta, îți poți testa cunoștințele.
Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Anothergirl22 a răspuns:

Hei! Mi se pare că e toceală și ia prea mult timp așa. Intra pe "școalarutieră". Acolo sunt și video-uri cu legislația explicată. Ai mediul de învățare cu toate întrebările posibile, pe care le găsești și explicate, in caz că ai nevoie. Prima dată le poți face in ordine, apoi aleatoriu. După care poți trece la chestionare și să le faci până ai peste 24-25 de întrebări la care ai răspuns corect. Întrebările și răspunsurile de acolo sunt exact ca la examen. Mult succes happy

| Anothergirl22 a răspuns (pentru Anothergirl22):

Și mai e aplicația DRPCIV, in care iar găsești chestionare, dar eu doar pe școalarutieră am făcut, cam 1 săptămâna.
Ideea e că mi se pare mult mai eficient din toate punctele de vedere sa înveți folosindu-te de tehnologie happy

| anonim_4396 explică (pentru Anothergirl22):

Bună am încercat și eu și chiar e mult mai bine. Încă sunt la partea cu legislația dar mai fac câte un chestionar și fac 22, 20, 21. Știu nu e ok dar de când m-am apucat fac 22, 21. Și înțeleg. Încă mai am de parcurs acei pașii