| Pisicutzasoft a întrebat:

am intentia sa cumpar o Alfa Romeo 156 1.9 JTD Diesel 16V Sportwagon Distinctive are 118.300 km, din11/2003,103 kW (140 CP), computer bord, 6 trepte. E buna de ceva aceasta marca? stiu ca parerile sunt impartite cu bune si rele dar vreau sa stiu parerea unui proprietar. Mersi

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Pentru tarile straine cam orice masina este bunawinking dar daca o intretii, adica ii schimbi consumabilele la timp, mai faci cateodata o verificare prin service atunci nu vei avea probleme cu masinawinking Iti poti da seama ca este buna dupa cateva chestii simple : cand accelerezi, chiar pe loc, sa nu prea scoata fum, cand mergi cu ea sa nu scoata zgomote ciudate, adica motorul sa sune a motor sanatos, fara scartaituri etc. atunci cand apesi pedala de frana, masina sa puna frana, atunci cand apesi pedala de acceleratie, masina sa plece tare [ la 2.0 pleaca destul de foarte tare, eu am un volvo v40 din 97' cu 2.0, masina mult mai grea decat golful dar totusi pleaca foarte binewinking ] sa nu ai vreun martor in bord aprins de genul sondei lambda sau diagnoza motor etc... sa porneasca la sfert de cheie [in maxim 2 secunde] deci, daca nu intampini problemele enumerate de mine atunci ai o masina sanatoasawinking doar ca, dupa parerea mea, alfa romeo este mult mai 'feminina', are un design mult mai placut decat golful, design mai atragator si fata de golf, alfa romeo 156 este la o clasa superioara fata de golf, mai confortabila, mai multe dotari, calitate mai buna etc...
acum te-am zapacit de tot, am fost pro pentru ambele masini dar fiecare are avantaje si dezavantajewinking este o alegere grea, tu vrei o masina la care sa nu impingi vreodata dar mai bine ti-ar sta intr-o alfa romeo. In locul tau as alege alfa romeowinking cu toate ca si golful este o masina foarte buna!
Nu stiu cum sa iti spun dar daca nu te-am convins cu astea 2 masini, daca iti place foarte mult alfa romeo dar ti-e teama sa o cumperi din cauza fiabilitatii atunci singurele marci in care ar trebui sa ai totala incredere ar fi mercedes si volvowinking de la calitate pana la confort si sigurantawinking astea 2 marci au cele mai bune motoare, volvo este marca ce produce cele mai sigure masini din lume si cele mai rezistente pentru orice tip de drum, mercedes pare putin mai pretentios cand vine vorba de drumuri, daca ti se strica ceva la mertz dai o caruta de bani si pretul de achizitionare este mai mare decat la volvo dar astea 2 marci, din punctul meu de vedere conduc piata auto, volvo : locul 1 la siguranta, 1 la durabilitatea motoarelor, 2 la durata de viata, 4 la fiabilitate [astea la nivel mondial]
mercedes: undeva pe locul 2 sau 3 la siguranta, 2 la durabilitatea motoarelor, 1 la durata de viata, 3 la fiabilitate [tot la nivel mondial]
Daca o luam pe design, ambele marci o duc foarte bine, la confort de asemeneawinking daca vrei o masina dupa sigla de pe capota iti poti lua mercedes dar daca vrei o masina pentru rezistenta, sa nu ai probleme cu motorul vreodata, sa nu ajungi sa o impingi, ia-ti un volvowinking mult mai ieftin decat mercedes si cam la fel de bun sau poate mai bun daca stam sa ne gandim ca siguranta noastra este pe primul locwinking [la volvo meu din 97' ti-am mai spus are motor de 2.0 si are la bord 400 000 km facuti in RO, porneste la sfert de cheie cu motorul rece la -20 de gradewinking ]

5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Din cate stiu eu, masinile italienesti sunt bune intr-adevar, sunt foarte puternice, sportive, rezistente etc. dar cand vine vorba de fiabilitate. o dau in bara!

| Pisicutzasoft explică (pentru RB26DETT):

Deci te lasa cand iti este viata mai draga?big grin, am avut un vw golf 4 2.0 benzina, nu e ca imi palc masinile puternice, dar nu vreau sa raman pe vreoundeva si sa imping la ea. Deci daca as face schimbu de ulei la timp, tot ce ii trebuie ei la timp nu ar fi buna pentru o fata? ca de fortat nu vreau sa o fortez tare..plus ca in it sunt drumuri bune

| RB26DETT a răspuns (pentru Pisicutzasoft):

Pentru tarile straine cam orice masina este bunawinking dar daca o intretii, adica ii schimbi consumabilele la timp, mai faci cateodata o verificare prin service atunci nu vei avea probleme cu masinawinking Iti poti da seama ca este buna dupa cateva chestii simple : cand accelerezi, chiar pe loc, sa nu prea scoata fum, cand mergi cu ea sa nu scoata zgomote ciudate, adica motorul sa sune a motor sanatos, fara scartaituri etc. atunci cand apesi pedala de frana, masina sa puna frana, atunci cand apesi pedala de acceleratie, masina sa plece tare [ la 2.0 pleaca destul de foarte tare, eu am un volvo v40 din 97' cu 2.0, masina mult mai grea decat golful dar totusi pleaca foarte binewinking ] sa nu ai vreun martor in bord aprins de genul sondei lambda sau diagnoza motor etc... sa porneasca la sfert de cheie [in maxim 2 secunde] deci, daca nu intampini problemele enumerate de mine atunci ai o masina sanatoasawinking doar ca, dupa parerea mea, alfa romeo este mult mai 'feminina', are un design mult mai placut decat golful, design mai atragator si fata de golf, alfa romeo 156 este la o clasa superioara fata de golf, mai confortabila, mai multe dotari, calitate mai buna etc...
acum te-am zapacit de tot, am fost pro pentru ambele masini dar fiecare are avantaje si dezavantajewinking este o alegere grea, tu vrei o masina la care sa nu impingi vreodata dar mai bine ti-ar sta intr-o alfa romeo. In locul tau as alege alfa romeowinking cu toate ca si golful este o masina foarte buna!
Nu stiu cum sa iti spun dar daca nu te-am convins cu astea 2 masini, daca iti place foarte mult alfa romeo dar ti-e teama sa o cumperi din cauza fiabilitatii atunci singurele marci in care ar trebui sa ai totala incredere ar fi mercedes si volvowinking de la calitate pana la confort si sigurantawinking astea 2 marci au cele mai bune motoare, volvo este marca ce produce cele mai sigure masini din lume si cele mai rezistente pentru orice tip de drum, mercedes pare putin mai pretentios cand vine vorba de drumuri, daca ti se strica ceva la mertz dai o caruta de bani si pretul de achizitionare este mai mare decat la volvo dar astea 2 marci, din punctul meu de vedere conduc piata auto, volvo : locul 1 la siguranta, 1 la durabilitatea motoarelor, 2 la durata de viata, 4 la fiabilitate [astea la nivel mondial]
mercedes: undeva pe locul 2 sau 3 la siguranta, 2 la durabilitatea motoarelor, 1 la durata de viata, 3 la fiabilitate [tot la nivel mondial]
Daca o luam pe design, ambele marci o duc foarte bine, la confort de asemeneawinking daca vrei o masina dupa sigla de pe capota iti poti lua mercedes dar daca vrei o masina pentru rezistenta, sa nu ai probleme cu motorul vreodata, sa nu ajungi sa o impingi, ia-ti un volvowinking mult mai ieftin decat mercedes si cam la fel de bun sau poate mai bun daca stam sa ne gandim ca siguranta noastra este pe primul locwinking [la volvo meu din 97' ti-am mai spus are motor de 2.0 si are la bord 400 000 km facuti in RO, porneste la sfert de cheie cu motorul rece la -20 de gradewinking ]

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu la intretinere cum sunt, dar ca masina e super. A avut un prieten un 156, dar 1.8 benzina. De la 120 km/h, daca accelera puternic scartaiau rotile in mers. A avut un accident cu ea, zicea ca a pierdut controlul la 170, iar eu cand am ajuns, scenariul era cam asa: masina zburase de pe drum, cam 2m cazuta in gol, 3 stalpi de beton de la un gard retezati, un cauciuc sarit de pe janta si ingropata roata in pamant. A 2-a zi am bagat-o la facut si nu s-a schimbat decat bara spate. Portiera soferului a fost indoita, dar s-a indreptat usor. Mai exact, cu exceptia barei din spate, masina arata de parca fusese zgariata in parcare. Evacuarea mai fusese indoita, s-a rezolvat usor.
Alte masini se faceau pachetel de la asa ceva.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Alfa Romeo sunt masini sportive si cu tinuta de drum impecabila. Nu uita ca italienii fac cele mai puternice motoare sport din lume. Daca o iei post 2007 atunci va fi si fiabila, daca nu asta e.

| Pisicutzasoft explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu o cumpar sa o aduc in Romania, e sa o folosesc acolo in italia..aici imi trebuie un tractor...un monstertruck