| lungugabriel110 a întrebat:

Am o întrebare. Cate atmosfere intra într-un cauciuc de tractor de 700/16 și cate atmosfere intra pe un cauciuc de 900/16?

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fiecare producator recomanda o anumita presiune. Mai bine spuneai denumirea vehicolelor la care le folosesti. Paote gaseam instructiuni pe net. Citez din niste instructiuni: "In primul rand, trebuie respectata presiunea de umflare a pneului. Pe peretele acestuia exista trecuta presiunea maxima, dar nu dupa aceasta ne vom orienta, ci vom avea doar grija sa n-o depasim niciodata. Presiunea exacta la care trebuie umflate pneurile este trecuta pe un sticker plasat pe montantul masinii, pe portiera sau in alt loc."